Przyznano nagrodę „Pióro Fredry”

Przyznano nagrodę „Pióro Fredry”

02.12. Wrocław (PAP) – Towarzystwo Więź oraz Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską zostały w czwartek uhonorowane główną nagrodą w konkursie „Pióro Fredry” na Najlepszą Książkę Roku za trzytomową publikację „Listów” Marii Dąbrowskiej i Jerzego Stempowskiego.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystości otwarcia 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Promocjom od pierwszej edycji, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę przez jury są wartości edytorsko-artystyczne oraz literackie i poznawcze zgłoszonych książek. Na tegoroczną edycję konkursu 42 wydawnictwa zgłosiły ponad sto tytułów.

Publikacja „Listów” Marii Dąbrowskiej oraz Jerzego Stempowskiego została nagrodzona za „wielkie walory dokumentacyjne i najwyższe standardy badawcze, za odsłonięcie fragmentu najnowszej historii polskiej kultury i ukazanie jej wybitnych postaci w ich zwyczajności” – jak uzasadniło przyznanie nagrody jury.

Jury konkursu „Pióro Fredry” przyznało również pięć równorzędnych nagród. Trafiły one do wydawnictwa Czarne za książkę Andrzeja Stasiuka „Dziennik pisany później”, oficyny Carta Blanca za publikację Elżbiety Dymnej i Marcina Rutkiewicza „Polski street art”, wydawnictwa Via Nova za książkę Beaty Maciejewskiej i Tomasza Brody „Tajemnice świętej dzielnicy”, wydawnictwa Bajka za publikację Marii Ewy Letki „Zaczarowane historie” oraz do wydawnictwo Bosz za książkę prof. Mieczysława Tomaszewskiego „Chopin”.

W trakcie inauguracji 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek poinformowano o ustanowieniu nowej wrocławskiej nagrody dla oficyny wydającej książki dla dzieci i młodzieży. Zostanie ona przyznana podczas 2. edycji Targów Książek dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”, które odbędą się w maju 2011 r. Będzie to nagroda w wysokości 30 tys. zł dla wydawcy za pierwsze wydanie na polskim rynku książki dziecięcej i młodzieżowej. W tym konkursie pięć najlepszych pozycji ma wybrać jury, a zwycięzcę wyłonią czytelnicy.

Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek swoje propozycje wydawnicze prezentuje ponad 100 wydawców. Stoiska z książkami rozstawiono we wnętrzach Muzeum Architektury. Imprezie będą towarzyszyć spotkania z pisarzami. Do Wrocławia przyjadą m.in. Wojciech Kuczok, Olga Tokarczuk, Robert Makłowicz i Jacek Dukaj.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek będzie sobotnia gala wręczenia literackiej Nagrody Europy Środkowej – Angelus.

Wrocławskie targi zakończą się w niedzielę. (PAP)

pdo/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :