Nagroda Viadriny dla reżyseraVolkera Schloendorffa

Nagroda Viadriny dla reżyseraVolkera Schloendorffa

01.12. Berlin (PAP) – Niemiecki reżyser Volker Schloendorff odebrał w środę we Frankfurcie nad Odrą nagrodę Viadriny, przyznawaną przez Uniwersytet Europejski Viadrina za zasługi dla porozumienia polsko-niemieckiego.

71-letni Schloendorff jest twórcą filmu „Blaszany bębenek”, opartego na powieści Guentera Grassa i nagrodzonego Oscarem w 1980 r. oraz Złotą Palmą festiwalu filmowego w Cannes. W 2006 r. nakręcił zaś film „Strajk – Bohaterka z Gdańska”, opowiadający historię Anny Walentynowicz.

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów filmowych. Ma w dorobku dramaty społeczno-polityczne i ekranizacje dzieł literackich. Wypracował własny styl filmowej narracji, będący połączeniem wzniosłości i groteski, refleksyjności i wizyjności.

„Poprzez swoje filmy Volker Schloendorff zbudował niezapomniane pomniki” – powiedział polski ambasador w Berlinie Marek Prawda, który wygłosił laudację na cześć laureata podczas uroczystości wręczenia nagrody na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W ocenie ambasadora, Schloendorff jest jedną z „najważniejszych osobistości niemieckiego i europejskiego filmu”, a także „filmowym dyplomatą”.

Sam laureat przyznał, że „nigdy nie troszczył się o stosunki polsko-niemieckie”, jednak jego ciekawość z czasem przerodziła się w swego rodzaju „pokrewieństwo” z Polską. Cytowany przez agencję dpa Schloendorff dodał, że nie uważa, by dorównywał znamienitym laureatom nagrody Viadriny z poprzednich lat.

Nagroda Viadriny przyznawana jest od 1999 roku osobom szczególnie zasłużonym dla porozumienia polsko-niemieckiego. Jako pierwszego uhonorowano nią tłumacza Karola Dedeciusa.

W późniejszych latach Viadrina nagrodziła m.in. Adama Michnika, Guentera Grassa, historyka Włodzimierza Borodzieja, a także przewodniczącą Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej Ritę Suessmuth. W zeszłym roku nagrodę otrzymał były polski premier Tadeusz Mazowiecki.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ cyk/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :