Przegląd filmów Volkera Schloendorffa w Warszawie

Przegląd filmów Volkera Schloendorffa w Warszawie

25.11. Warszawa (PAP) – Przegląd filmów niemieckiego reżysera Volkera Schloendorffa – laureata Oscara i Złotej Palmy w Cannes za dramat „Blaszany bębenek” – rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. W jego uroczystej inauguracji weźmie udział reżyser.

Retrospektywa potrwa do 13 grudnia. Inauguracja odbędzie się w Multikinie Złote Tarasy – poinformowała PAP Filmoteka Narodowa, jeden z organizatorów przeglądu.

Gośćmi specjalnymi poniedziałkowego wieczoru będą Volker Schloendorff i aktor Daniel Olbrychski, który zagrał w „Blaszanym bębenku”. Na otwarcie pokazany zostanie mało znany szerszej polskiej publiczności film Schloendorffa „Legenda Rity” z 2000 r. Aktorki Bibiana Beglau i Nadja Uhl zostały nagrodzone za role w tym filmie Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

„Z buntu przeciw społeczeństwu i z wielkiej miłości do chłopaka o szalonych oczach (…) narodziła się postawa młodziutkiej, poszukiwanej później na całym świecie terrorystki (…) Rity Vogt (Beglau). Jej chłopak Andreas +Andi+ Klein siedzi w więzieniu. Grupa, z Ritą na czele, odbija go. Uciekają do Berlina wschodniego, gdzie kontaktują się ze Stasi, enerdowską bezpieką. Rozpoczyna się diabelska gra komunistycznej tajnej policji z młodymi idealistami” – tak fabułę „Legendy Rity” streszcza filmoteka.

Zanim 70-letni niemiecki reżyser przyjedzie do Warszawy, będzie gościł w Łodzi. Na organizowanym tam 17. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage – który rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 5 grudnia – Schloendorff odbierze, w sobotę, nagrodę za całokształt twórczości.

Od 1 grudnia filmy znajdujące się w programie warszawskiego przeglądu będą pokazywane w kinie Iluzjon, należącym do Filmoteki Narodowej. Kino działa obecnie w siedzibie tymczasowej – w jednej z sal w gmachu Biblioteki Narodowej przy Al. Niepodległości.

Publiczność obejrzy kilkanaście wybranych dzieł z 40-letniego dorobku reżyserskiego Schloendorffa. Będą to m.in.: „Niepokoje wychowanka Toerlessa” (1966), „Nagłe bogactwo biednych ludzi z Kombach” (1971), „Niemcy jesienią” (1978), „Utracona cześć Katarzyny Blum” (1975), „Strzał z litości” (1976), „Blaszany bębenek” (1979), „Miłość Swanna” (1983), „Homo Faber” (1990), „Śmierć komiwojażera” (1985), „Król olch” (1996), „Strajk” (2006, z Andrzejem Chyrą w obsadzie, który wcielił się w bohatera wzorowanego na Lechu Wałęsie) i „Ulzhan” (2007).

Program retrospektywy, zawierający tytuły filmów i terminy poszczególnych projekcji, jest dostępny na stronie internetowej Filmoteki Narodowej www.fn.org.pl.

Retrospektywa filmów Schloendorffa będzie następnie organizowana w innych polskich miastach, m.in. w: Lublinie (14-20 grudnia, Kino Studyjne Chatka Żaka), Krakowie (15-21 stycznia, Kino Pod Baranami) i Gdańsku (18-24 stycznia, Kino Żak). Szczegóły na stronie filmoteki.

Volker Schloendroff (ur. w Wiesbaden) to jeden z najwybitniejszych europejskich reżyserów filmowych. Ma w dorobku dramaty społeczno-polityczne i ekranizacje dzieł literackich. Wypracował własny styl filmowej narracji, będący połączeniem wzniosłości i groteski, refleksyjności i wizyjności.(PAP)

jp/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :