Przedaukcyjna wystawa „Bliźniemu swemu”

Przedaukcyjna wystawa „Bliźniemu swemu”

29.11. Rzeszów (PAP) – 271 prac ofiarowanych przez artystów na tegoroczną aukcję „Bliźniemu swemu” będzie można od wtorku oglądać w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie.

Wystawa poprzedzi aukcję pod tym samym tytułem, która zostanie przeprowadzona 21 marca przyszłego roku w Rzeszowie. Całkowity dochód uzyskany ze sprzedaży prac przeznaczony zostanie na potrzeby ubogich.

„Każdego roku udaje nam się zgromadzić dzieła najwybitniejszych artystów, którzy dzieląc się swoim sercem i talentem dają najuboższym rzecz najcenniejszą: chleb i wiarę w drugiego człowieka, nadzieję i siłę do podjęcia kolejnej próby walki o swoje życie” – powiedział Emil Jurkiewicz, prezes zarządu Fundacji „Bliźniemu swemu”, organizatora aukcji.

Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki, rysunki i rzeźby 239 artystów. Wśród polskich ofiarodawców znalazła się, m.in. Magdalena Abakanowicz, Adam Myjak, Gustaw Zemła, Ryszard Horowitz, Rafał Olbiński. Nie zabrakło także prac nieżyjących już wybitnych polskich artystów m.in. Zdzisława Beksińskiego, Józefa Szajny, Franciszka Starowieyskiego, Jerzego Dudy-Gracza. Swoje prace na aukcję ofiarowali także twórcy z Rosji i Niemiec.

Aukcja „Bliźniemu swemu” organizowana jest w Rzeszowie od 1990 roku, co dwa lata. Jej organizatorem jest rzeszowska fundacja o tej samej nazwie. W marcu odbędzie się 11. edycja aukcji. Cały dochód ze sprzedaży dzieł sztuki przeznaczony jest na rzecz biednych i bezdomnych, którymi opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Podczas ostatniej aukcji zebrano ponad 500 tys. zł.

Aukcję poprzedzą wystawy w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Rzeszowie. Wystawie towarzyszy katalog.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w naszym kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Istnieje od 1981 roku. Prowadzi na terenie kraju 102 placówki (domy dla bezdomnych, hospicja, domy dziecka); wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków. Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są aukcje charytatywne organizowane przez Fundację „Bliźniemu swemu”.(PAP)

api/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :