Wystawa prac Zbigniewa Liberyw warszawskiej Zachęcie

Wystawa prac Zbigniewa Liberyw warszawskiej Zachęcie

30.11. Warszawa (PAP) – Ponad 120 prac Zbigniewa Libery obejmujących fotografie, rysunki, instalacje i filmy stanowiące retrospektywę jego twórczości z trzech dekad znalazło się na wystawie „Zbigniew Libera. Prace 1982 – 2008” w stołecznej Galerii Zachęta.

„To pierwsza retrospektywa Zbigniewa Libery w naszym kraju, jednak znalazły się na niej także prace, które nigdy wcześniej nie były u nas pokazywane, takie jak +Ciotka Kena+ czy +Lego. Obóz koncentracyjny+. Prace są prezentowane na czterech salach. W każdej z nich znalazła się twórczość pochodząca z lat 80., bardzo ważnych w twórczości autora” – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kurator wystawy Dorota Monkiewicz.

Każda z sal ma pewne dominujące tematy. Pierwsza jest salą Kultury Zrzuty – środowiska łódzkich artystów działających podczas stanu wojennego poza cenzurą. Druga, określana mianem prasowej, prezentuje prace poruszające temat mediów, historii i pamięci.

„Kolejna sala otrzymała prowizoryczny tytuł +sali cmentarnej+. Pokazujemy tam filmy poruszające temat tego, jak artysta ma się zachować w zmieniającej się na przełomie lat 80. i 90 rzeczywistości. I na koniec sala może najważniejsza, czyli sala matejkowska, której głównym tematem są reprezentacje ciała i to, jak jego problem kształtuje nasze uspołecznienie” – opowiadała Monkiewicz.

W jej ocenie Libera stanowi rzadki przykład artysty łączącego ugruntowaną postawę intelektualną z przenikliwą obserwacją rzeczywistości. „Prace Libery są sztuką krytyczną, dającą wiele możliwości interpretacji, zależnie od odbiorcy i jego kontekstu. Myślę, że największą wartością tej wystawy jest możliwość skonfrontowania często wygłaszanych o Liberze opinii jako o artyście kontrowersyjnym, z jego sztuką” – podkreśliła kuratorka wystawy.

Zbigniew Libera urodził się w 1959 roku w Pabianicach. Zadebiutował w 1982 roku w obiegu kultury niezależnej związanej z łódzkim Strychem. Działał także w kręgu Kultury Zrzuty, współtworzył grupę punkową Sternenhoch oraz drukował ulotki dla Solidarności, za co na półtora roku trafił do więzienia. W latach 80. powstały jego pierwsze dzieła krytyczne „Obrzędy intymne” i „Jak tresuje się dziewczynki”.

W latach 90. powstała jedna z najbardziej znanych prac Libery „Lego. Obóz koncentracyjny”. Po roku 2000 artysta związał się jako aktywista z alternatywnym frontem kulturalnym, jako pomysłodawca projektu „Zimna wojna”. Obecnie Libera mieszka w Pradze, gdzie wykłada w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.(PAP)

akn/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :