DODA    

DODA    

Zycie
Dorota „Doda” Rabczewska urodziła się 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie i jest polską piosenkarką, która wykonuje muzykę z pogranicza popu i rocka. I jest jedynym dzieckiem dwukrotnego medalisty mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów – Pawła Rabczewskiego.
Od 1991 roku, kiedy rozpoczęła naukę w Społecznej Szkole Podstawowej zaczęła uczęszczać do szkoły muzycznej, gdzie uczyła się w klasie fortepianu. Rok później zaliczyła swój pierwszy występ publiczny podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury. Natomiast w styczniu 1994 roku wzięła udział w Galii Ciechanowskiej, gdzie wystąpiła z zespołem Funny, a w marcu wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie.
W dwa lata później wzięła udział w programie telewizji Polsat – Powitanie Lata w Gdańsku.
Rok później (czyli w 1997 roku) postanowiła rozpocząć karierę sportową, i tak zaczęła treningi lekkoatletyczne. Wystąpiła na Mistrzostwach Polski Juniorów w lekkiej atletyce, gdzie zdobyła brązowy medal w biegu na 100 metrów. Dodatkowo zdobyła również złote medale w wojewódzkich mistrzostwach w biegu na 1000 i 600 metrów, w skoku w dal oraz w pchnięciu kulą.
Równocześnie z karierą sportową Dorota Rabczewska zaczęła naukę w Studiu Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie. I tak pod koniec stycznia 1998 roku Dorota Rabczewska trafiła do teatru Studio Buffo, gdzie grała w musicalach: „Metro” oraz „Przeżyj to sam”. Mimo, że dla wielu praca u Janusza Józefowicza to marzenie Dorota Rabczewska uważała, że jest on despotą straszącym swoich pracowników. Dlatego też kiedy tylko nadarzyła się okazja Dorota Rabczewska odeszła ze Studia Buffo.
W roku 2000 wygrała casting na wokalistkę grupy Virgin, z którym w dwa lata później wydała album pt.: „Virgin”, a krążek promowały utwory: „To Ty” i „Mam tylko Ciebie”. Zespół otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii nowa twarz fonografii. Dodatkowo w roku 2002 Dorota Rabczewska wystąpiła w programie, reality – show – Bar w Polsacie. Występ Doroty Rabczewskiej w tym show miał przede wszystkim na celu promowanie nowej płyty Virgin. 13 września 2003 roku zagrali koncert otwierający Bar III, podczas którego wystąpili jako suport przed występem Lutrici McNeal.

Rok później miała miejsce premiera kolejnego albumu Virgin – „Bimbo”. Krążek ten był promowany przez single: „Dżaga”, „Kolejny raz”, a także „Nie zawiedź mnie”. Dodatkowo płyta była promowana podczas trasy „Bimbo Tour”.
Pod koniec 2004 roku Dorota Rabczewska wstąpiła do towarzystwa Mensa Polska i choć jej członkostwo w klubie było wielokrotnie wyśmiewane Dorota Rabczewska posiada udokumentowany wysoki iloraz inteligencji.
Rok 2005 to dla zespołu Virgin odejście Krzysztofa Najmana i Piotra Pawłowskiego, dołączenie do zespołu Łukasza Damm oraz perkusisty Piotra Matysiaka, a także nagranie teledysku „Nie zawiedź mnie” w Paryżu oraz występ na Sopot Festival, gdzie otrzymała wraz z zespołem Virgin Słowika Publiczności. Ostatnim ważnym wydarzeniem w roku 2005 było wydanie przez Virgin kolejnego krążka: „Ficca”, który był promowany trasą „Ficca Tour”. 31 grudnia Dorota Rabczewska wraz z grupą Virgin wystąpiła w wielkim koncercie sylwestrowym we Wrocławiu organizowanym przez TVP2.
W 2006 roku ukazała się dwie edycje płyty „Ficca”. I tak na pierwszej edycji płyty znalazły się prywatne materiały Doroty Rabczewskiej natomiast na drugiej znalazł się nowy singiel grupy: „Szansa”. Dodatkowo Rabczewska otrzymała Telekamerę w kategorii muzyka. Tego samego roku ukazał się również singiel „2 Bajki”.
W kwietniu 2006 roku działalność zespołu Virgin musiała zostać zawieszona na jakiś czas ponieważ Dorota Rabczewska trafiła do szpitala na skutek rozpoznania u niej przepukliny krążka międzykręgowego. Rabczewska musiała przejść skomplikowaną operację kręgosłupa.
14 lipca 2006 roku Virgin wystąpili ponownie na Sopot Festivalu, w konkursie „Przebój Lata” i odrzucili jednocześnie propozycję udziału w konkursie głównym, argumentując to, faktem że już raz wygrali i nie chcą ponownie narażać się na stres i kolejne głosowanie, chcą dać szansę innym. Dodatkowo w sierpniu wystąpili na koncercie Sopot Festiwal organizowanym przez Jedynkę.
Utwór „Szansa” zajął pierwsze miejsce w konkursie MTV – Najlepszy Polski Teledysk. Jeszcze w tym samym roku Rabczewska wraz z zespołem Virgin ruszyła na koncerty do Stanów Zjednoczonych jednak podczas koncertu w Chicago znów nasiliły się jej problemy z kręgosłupem co doprowadziło do przewiezienia jej wprost ze sceny do szpitala.
Koniec grudnia to również zerwanie kontraktu z menagerem zespołu – z Maciejem Durczakiem.
1 stycznia 2007 roku na stronie grupy pojawiła się informacja o zakończeniu działalności Virgin, a Dorota Rabczewska rozpoczęła solową karierę, a jednocześnie na dobry początek przyznano jej po raz kolejny drugie miejsce w plebiscycie Telekamery 2007. Dorota Rabczewska nawiązała współpracę z gitarzystą Sebastianem Piekarkiem.
W tym samym czasie otworzyła swoją internetową stronę www.doda.net.pl , gdzie prowadziła blog i informowała na bieżąco o swoich osiągnięciach i planach.
Równocześnie nawiązała współpracę z czeską popularną piosenkarką Ewą Farną.
Pod koniec maja Dorota Rabczewska zdobyła swój pierwszy solowy kontrakt na wydanie singla „Katharsis”.
18 lipca w czasie koncertu w Łańcucie Dorota Rabczewska została uderzona zapalniczką w oko. Poszkodowaną Dorotę szybko odwieziono do szpitala na obserwację. Na szczęście wypadek nie był groźny.
27 lipca ukazała się pierwsza solowa płyta Doroty Rabczewskiej „Diamond Bitch” i było to wielkie medialne wydarzenie. Krążek był promowany podczas dużej i zorganizowanej z przepychem trasy koncertowej Diamond Tour.
1września to dla Doroty Rabczewskiej przede wszystkim prowadzenie 44. Międzynarodowego Sopot Festival wraz z Magdą Mołek.
W tym samym roku była jurorem w telewizyjnym programie „Gwiazdy tańczą na lodzie” emitowanym w TVP2. Jednak program nie cieszył się popularnością i został zakończony na pierwszej edycji. Warto tutaj wspomnieć, że program najczęściej oglądano głównie dla kłótni pomiędzy Justyną Steczkowską a Dorotą Rabczewską. Poza możliwością lansowania się w mediach i robienia show Dorota Rabczewska tygodniowo zarabiała ok. 18 tys. zł za każdy odcinek.
Wrzesień to dla wokalistki również proces wytoczony Grupie Operacyjnej, która w piosence „Podobne przypadki” nazwała Dorotę Rabczewską „blacharą” . Mimo, że w utworzenie nie wymieniono bezpośrednio jej nazwiska bez trudu można było się domyślić, że utwór jest o niej. Doda jednak proces przegrała choć zapowiada, że będzie się jeszcze odwoływać.
Jeszcze zanim ta sprawa ruszyła na dobre Dorota Rabczewska, 11 października Dorota Rabczewska trafiła do szpitala na skutek szarpaniny z Grupą Operacyjną. Doda doznała wówczas urazu kręgosłupa.
Dorota Rabczewska w ogóle lubi się awanturować czego najlepszym przykładem może być również ostra wymiana zdań z Przemysławem Saletą podczas realizacji programu „Gwiazdy tańczą na lodzie”. Jej wulgarne zachowanie nie umknęło nawet Komisji Etyki TVP i Dorota musiała zdecydowanie przyhamować w swoich wulgarnych zachowaniach.
Co ciekawe, 1 stycznia 2008 roku Dorota Rabczewska miała zaśpiewać dla polskich żołnierzy w Iraku jednak z racji tego, że MON nie dotrzymał warunków finansowych, transportu dla liczącej 15 osób ekipy, a także trzygwiazdkowego hotelu Rabczewska odmówiła.
Również w styczniu otrzymała propozycję wystąpienia w programie Big Brother w TV4.
Równocześnie Dorota Rabczewska postanowiła rozpocząć prace nad autobiografią.
10 maja Dorota Rabczewska znów zasłabła tym razem w Warszawie co sprawiło, że nie wystąpiła na koncercie w Ostrowie.
Dostała również propozycję występu w nowym projekcie TVN „Mam talent!” jednak ostatecznie funkcja jurora została przyznana komuś innemu.
Pod koniec listopada ukazała się reedycja albumu „Diamond Bitch”, a do krążka dołączono utwory: „Like a Virgin”, „Katharsis” oraz „Nie daj się” w wersjach karaoke oraz DVD z 10 teledyskami oraz 16 krótkich filmików z dzieciństwa Doroty Rabczewskiej.
We wrześniu Dorota Rabczewska wystąpiła dla londyńskiej polonii podczas festiwalu PKO BP London Live. W tym samym miesiącu odbyła się premiera komedii Krzysztofa Zanussiego „Serce na dłoni”, gdzie Dorota Rabczewska zagrała epizod, a także przygotowała utwór „Rany” do filmu.

8 listopada Dorota Rabczewska natomiast wystąpiła ze swoim pierwszym solowym koncertem w Sali Kongresowej.
W lutym 2009 roku przygotowano teledysk do utworu „Rany”, a wyreżyserował go Bo Martin. Następnie Dorota Rabczewska wyjechała na koncert do Chicago i do Nowego Jorku. Równocześnie Dorota wzięła udział w kampanii reklamowej Big Star, gdzie sygnowała nową kolekcję ich ubrań.
Warto tutaj zaznaczyć, że Dorota Rabczewska nie komponuje sama muzyki. Mimo, że ukończyła szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie fortepianu zwykle powierza to zadanie innym osobom.
Muzyka Doroty Rabczewskiej to przede wszystkim pop choć w nowym albumie można było również wyczuć nawiązania do stylistyki rockowej.
Mówiąc o Dorocie nie sposób nie wspomnieć również o jej wizerunku. Wokalistka pracuje nad każdym elementem swojej osoby, a każda informacja jest dokładnie przemyślana i opracowana w bardzo profesjonalny sposób. Jej osoba w media przede wszystkim jest kojarzona ze skandalem i kontrowersyjnymi wypowiedziami, a także z dość niecodziennym jak na polską scenę muzyczną wizerunkiem scenicznym. I tak początkowo u Dody królował róż i krzykliwe wręcz tandetne stroje. Dorota Rabczewska lubiła inspirować się wyglądem takich amerykańskich gwiazd jak: Christina Aguilera, Rihanna, Victoria Beckham czy Kate Moss.

Znakiem charakterystycznym Doroty Rabczewskiej jest tatuaż na plecach przedstawiających ogromne skrzydła.
W 2008 roku Dorota Rabczewska rozwiodła się ze swoim mężem – piłkarzem Radosławem Majdanem. Para poznała się w na meczu w Ustce latem 2003 roku. Majdan oświadczył się Rabczewskiej podczas zgrupowania w Jerozolimie, a ich ślub odbył się 5 marca 2005 roku. Mimo ciekawego i barwnego związku para rozstała się 22 listopada 2007 roku. Wówczas zarzucano im, że rozwód został zrobiony na pokaz, aby podnieść sprzedaż nowej płyty. I faktycznie para po rozwodzie kilkakrotnie była widziana publicznie, a plotki o ich powrocie obiegła wszystkie media i prasę kolorową. Ostatecznie para rozstała się w maju 2008 roku, a w 2009 roku Majdan ogłosił, że ostatecznie i nieodwołalnie zakończył swój związek z Rabczewską.
Obecnie Dorota Rabczewska związana jest z liderem grupy Behemoth – Adamem Darskim. Jest to na chwilę obecną najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna para polskiego show biznesu.

O Dorocie słów kilka
Dorota Rabczewska odbierana jest przez większość ludzi jako osoba o dość niskim ilorazie inteligencji i tzw.: „tandeciarę” a swoim niesamowicie wysokim poczuciem własnej wartości. Jednak trzeba przyznać, że Dorota Rabczewska i jej manager – Maja Sablewska są bardzo dobrymi specjalistkami od PR. Wszystkie czyny i słowa Doroty są wbrew pozorom wyważone i przemyślane. Doda wie jak robić karierę i kreować skutecznie swój wizerunek. Działa w imię skutecznej zasady: „nieważne jak mówią ważne, by nie przekręcili nazwiska”. To jedna z najbardziej sprawdzonych strategii marketingowych. Dodzie przynosi ona rocznie milionowe zyski mimo, że jest jedną z najbardziej krytykowanych polskich gwiazd.

Nagrody
Dorota Rabczewska mimo, że na polskiej scenie muzycznej funkcjonuje krótko ma na swoim koncie wiele wyróżnień – zarówno krajowych jak i zagranicznych. Eska Music Awards Artystka Roku Polska – wygrana (2006), Mikrofony Popcornu Polska – Artystka roku – wygrana (2006), Mikrofony Popcornu Polska – Artystka roku – III miejsce (2006), Bravoora Artystka roku – wygrana (2007), Viva! Najpiękniejsi Ogólna – nominacja (2007), MTV Europe Music Awards Najlepszy polski wykonawca – Wygrana (2007), Złote Dzioby Medialna osobowość – wygrana (2007), Złote Dzioby Wykonawca roku – Nominacja (2007), Złote Dzioby Teledysk roku „Katharsis”) – Wygrana (2007), Viva! Najpiękniejsi Ogólna – Nominacja (2008), Sopot Hit Festiwal Polski hit lata – Wygrana (2008), Złote Dzioby Artystka roku – Wygrana (2008), Złote Dzioby Przebój roku („Nie daj się”) – Nominacja (2008), Złote Dzioby Teledysk roku („Nie daj się”) – Wygrana (2008), Eska Music Awards Artystka roku Polska – Nominacja (2008), Eska Music Awards Video roku – Eska.pl („Katharsis”) – Nominacja (2008), Plebiscyt Interia.pl „Teledysk roku („Katharsis”) – II miejsce (2008), TOPtrendy Najlepiej sprzedająca się płyta 2007 roku (Diamond Bitch) – IV miejsce (2008), Superjedynki Płyta roku (Diamond Bitch) – II miejsce (2008), Superjedynki Artysta roku – Wygrana (2008), Superjedynki Nagroda dziennikarzy i fotoreporterów – Wygrana (2008), Bravoora Wokalistka – III miejsce (2009), Bravoora Polska gwiazda roku – II miejsce (2009), Mikrofony Popcornu Polska – Wokalistka roku – Wygrana (2009), Mikrofony Popcornu Polska – Przebój roku („Nie daj się”) – III miejsce (2009), Plebiscyt Onet.pl Hit Lata 2009 – Wygrana (2009), Plebiscyt Party Bohater Party – Wygrana (2008), Eska Music Awards Video roku – Eska.pl – Nominacja (2009), Plebiscyt Interia.pl Teledysk Roku – Wygrana (2009), MTV Europe Music Awards Najlepszy polski wykonawca – wygrana (2009), MTV Europe Music Awards Najlepszy europejski wykonawca – II miejsce (2009).
Świry w kategoriach: Pozytywnie zakręcona – Wygrana (2005), Artysta estrady – Wygrana (2006), Świr nad świrami – Wygrana (2006), Świr muzyczny – Wygrana (2007), Superświr – Nominacja (2007), Świr muzyczny – Wygrana (2008), Superświr – Wygrana (2008), Przebój roku – Nominacja (2008) oraz Wydarzenie roku – Wygrana (2009).
Telekamery: Muzyka – Wygrana (2006), Muzyka – II miejsce (2007), Muzyka – II miejsce (2008), Muzyka – III miejsce (2009) oraz Osobowość w rozrywce – IV miejsce (2009).
VIVA Comet Awards w kategoriach: Artystka roku Wygrana (2007), Charts Awards -Nominacja (2007), Image Roku – Wygrana (2007), Teledysk roku – Wygrana (2007), Artystka Roku – Wygrana (2008), Charts Award – Wygrana (2008), Teledysk Roku – Wygrana (2008) oraz Image Roku – Wygrana (2008).

Twórczość
Do najważniejszych utworów Doroty Rabczewskiej zaliczyć należy przede wszystkim: „Całkiem inna”, „Cheerledaerka”, „Ćma”, „Diamond Bitch”, „Dzieci ziemi”, „Dziękuję”, „Happy”, „Judasze”, „Katharsis”, „Masz jeszcze czas”, „Misja”, „Na niby”, „Na świecie”, „Nie daj się”, „Nie warte nic”, „Okno boże”, „Ostatni raz ci zaśpiewam”, „Piekarnia”, „Prowokacja”, „Rany”, „Sława za co to”, „Teraz to wiem”, „To jest to” oraz „Ulica”.

Marta Kotas

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :