Prezydent wręczył główny laurFestiwalu Folkloru Górali Polskich

Prezydent wręczył główny laurFestiwalu Folkloru Górali Polskich

Komorowski, któremu towarzyszyła żona Anna, wręczył nagrodę podczas wieczornego koncertu laureatów w żywieckim amfiteatrze. Koncert zakończył 48. Tydzień Kultury Beskidzkiej.

„To wielkie bogactwo: kultura ludowa Polski, ta żywotna kultura góralska, jest wielką nadzieją Polski, która chce się modernizować, ale i zachować to, co piękne z polskiej tradycji. A z góralami to już tak jest, że u nich wszystko jest najpiękniejsze, najlepsze i najwyższe. I góry, i woda najczystsza, i podobno śliwowica łącka mocniejsza. Podobno koniak z Koniakowa i koronki są najpiękniejsze. Robią wrażenie nawet na Francuzach, którzy chyba ulokują tu produkcję koniaku. Jeszcze się okazało, że najlepszy zespół jest z Koniakowa” – powiedział prezydent wręczając festiwalowy laur.

Zespół Regionalny „Koniaków” założyli w 1952 roku koronczarka Maria Gwarek oraz Michał Juroszek. Zespół prezentuje taniec i śpiew górali Beskidu Śląskiego. Odtwarza zwyczaje i obrzędy związane między innymi z weselem góralskim, oczepinami i mikołajami.

Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się od 1970 roku. To największe spotkanie polskich górali: zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Jego celem jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich grup etnicznych w polskich górach.

Prezydent uhonorował w niedzielę także Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca, który obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Ofiarował rzeźbę ze szkła, która ma kształt drzewa, z dedykacją od głowy państwa. Zespół powstał w 1971 roku. Początkowo prezentował folklor mieszczan żywieckich, a następnie także górali z Żywiecczyzny. Obecnie sięga także do folkloru innych rejonów Polski.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor ofiarował prezydentowi na pamiątkę dwie lalki w strojach mieszczan żywieckich, także ogromny tort w kształcie trombity (ludowego instrumentu muzycznego) i góralskiego kapelusza.

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiegł końca na wszystkich estradach: w Żywcu, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim, Szczyrku, a także w Wiśle, gdzie głównym wydarzeniem był jubileuszowy występ zespołu „Istebna” z Istebnej w Beskidzie Śląskim z okazji 110-lecia istnienia. To najprawdopodobniej najstarszy zespół folklorystyczny w Polsce.

Podczas koncertu jubileuszowego w wiślańskim amfiteatrze wystąpili artyści, którzy tworzyli „Istebną” w różnych okresach. Na scenie wystąpiły między innym trzy śpiewaczki, które uczestniczyły w pierwszej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Zespół „Istebna” rodowodem sięga schyłku XIX wieku. W 1897 roku istebnianie wystąpili przed cesarzem Austro-Węgier Franciszkiem Józefem I. Monarcha zachwycił się i zaprosił górali do Wiednia. Pojechali w 1908 roku i zaprezentowali program „Wesele górali istebniańskich”. Zespół w 1933 roku wystąpił przed prezydentem Ignacym Mościckim.

W sobotę „Istebna” tryumfowała w wiślańskich Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, które odbywały się pod auspicjami Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Nagrodę wręczył zespołowy prezydent Komorowski. Ofiarował artystom pamiątkową rzeźbę ze szkła ze specjalną dedykacją.

W niedzielę zakończyły się dwie imprezy towarzyszące Tygodniowi: 33. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i 64. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach, które jest największym wydarzeniem organizowanym przez naszych rodaków mieszkających za południową granicą. Imprezę zapoczątkowały ludowe festyny polskie w latach 1947-48. (PAP)

szf/ ura/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :