„Istebna” laureatem 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych

„Istebna” laureatem 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych

„Serdecznie gratuluję! Cieszę się z Istebną, cieszę się z Wisłą! (…) To oczywiste i proste: w górach najpiękniej śpiewacie, najpiękniej tańczycie, góry macie najwyższe, śnieg najdłużej tu leży. I tydzień macie najdłuższy, bo dziś mija ósmy dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej” – powiedział prezydent.

Spotkania odbywają się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej od 1990 roku. Ich podstawowym założeniem jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk położony jest na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów. W tym roku w konkursowe szranki stanęło 17 zespołów, w tym trzy z Polski.

Zwycięski zespół powstał 110 lat temu. W 1897 roku istebnianie wystąpili przed cesarzem Austro-Węgier Franciszkiem Józefem I. Monarcha zachwycił się i zaprosił górali do Wiednia. Pojechali w 1908 roku i zaprezentowali program „Wesele górali istebniańskich”. Zespół istniał w 1933 roku: wystąpił wówczas przed prezydentem Ignacym Mościckim. „Istebna” jest laureatem wielu nagród na festiwalach folklorystycznych.

O jubileuszu wspomniał prezydent Komorowski, który z tej okazji rocznicy, ofiarował istebnianom figurę ze szkła przedstawiającą drzewo.

Organizatorzy Tygodnia pamiętali, że w sobotę minął rok od zaprzysiężenia Komorowskiego. Prezydent otrzymał na pamiątkę koniakowską koronkę, a także kosz z góralskimi pamiątkami.

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiega już końca. W Ujsołach na Żywiecczyźnie w nocy z soboty na niedzielę zapłoną hudy – wysokie na kilka metrów ogniska. 33. Wawrzyńcowe Hudy rozpoczną występy zespołów folklorystycznych z Beskidów oraz Bułgarii i Ukrainy.

Według legendy, zwyczaj palenia wysokich na kilka metrów ognisk, zwanych hudami, w noc poprzedzającą dzień świętego Wawrzyńca wywodzi się z XVII wieku. Przypomina o epidemii cholery, która nawiedziła okolicę. Rozpalono wówczas ogromne ogniska i choroba ustała.

W Oświęcimiu w sobotę wystąpiły zespoły „Kęty” z Kęt koło Bielska-Białej, miejscowa „Dolina Soły”, a także przedstawiciele Słowacji i Meksyku. W Makowie Podhalańskim publiczność oklaskiwała między innymi zespoły „Jaworze” z Jaworza, „Zbyrcok” z Juszczyna oraz ekipę z Tajwanu. W Szczyrku wystąpili między innymi Węgrzy i Czesi.

W niedzielę w żywieckim amfiteatrze rozdane zostaną nagrody zakończonego w środę 42. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Główny laur – „Złote Żywieckie Serce” odbierze zespół „Koniaków” z Koniakowa w Beskidzie Śląskim. W uroczystości weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

Niedziela będzie również ostatnim dniem 64. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach. Ulicami tej miejscowości przejdzie pochód przedstawicieli kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, największej organizacji naszych rodaków w Czechach. Na estradzie w jabłonkowskim Lasku Miejskim wystąpią między innymi zespoły z Beskidów oraz Indonezji i Rumunii.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce i Europie. Festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór w Wiśle. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku i stanowiła wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o prezentację grup z Podhala i Zaolzia. W kolejnych latach do Wisły dołączały kolejne miasta. (PAP)

szf/ sp/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :