Prezydent Komorowski spotkał się z Obywatelami Kultury

Prezydent Komorowski spotkał się z Obywatelami Kultury

W sobotę w Warszawie premier Donald Tusk i ruch społeczny Obywatele Kultury podpisali Pakt dla Kultury.

Umowa zakłada m.in. podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. z środków budżetu państwa w perspektywie do 2015 r. Dokument premier podpisał w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i ministra w kancelarii premiera Michała Boniego. Przed popisaniem paktu przez premiera swoje podpisy złożyło ok. 30 reprezentantów strony społecznej, w tym m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Hausner, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Materna i Krzysztof Warlikowski.

Pieniądze z 1 proc. budżetu państwa mają zostać przeznaczone m.in. na zagwarantowanie środków na działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie, biblioteki, programy edukacyjne realizowane począwszy od żłobków, przez przedszkola, na szkołach skończywszy, kształcenie kadry animatorów, wychowawców przedszkolnych. Według Obywateli Kultury, uzyskane środki należy także przeznaczyć na badania i szczegółową diagnozę kryzysu czytelnictwa w Polsce. Jak pokazują badania 56 proc. Polaków nie miało w ciągu ostatniego roku książki w ręku.

Pakt ma charakter otwarty – może do niego przystąpić każdy podmiot uznający postanowienia Paktu i działający na rzecz kultury. Przygotowany i negocjowany był przez ruch Obywateli Kultury, który w piątek i sobotę w Warszawie zorganizował Kongres Obywateli Kultury – cykl spotkań i debat poświęconych refleksji nad stanem i możliwością poprawy polskiej kultury, edukacji i nauki.(PAP)

nno/ agz/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :