Prezydent: jestem dumny, że mogę przekazywać tradycję walkio demokrację

Prezydent: jestem dumny, że mogę przekazywać tradycję walkio demokrację

Prezydent wysłuchał w Warszawie wykładu Władysława Bartoszewskiego pt. „Mój PEN-Club”, nawiązującego do ich wspólnej prelekcji sprzed 29 lat w obozie dla internowanych w Jaworzu.

Prelekcja pt. „Pamięć i puścizna (w 40-lecie Armii Krajowej – 14 II 1942 – 14 II 1982)” miała miejsce 14 lutego 1982 roku w obozie dla internowanych w Jaworzu, a wygłosili ją ówczesny sekretarz PEN-Clubu Władysław Bartoszewski oraz Bronisław Komorowski.

„Dla mnie zaproszenie do udziału w tym spotkaniu było ogromnym zaszczytem. Byłem dumny, że ja, syn i wnuk żołnierzy AK, mogę mówić o przekazywaniu tradycji poprzez pokolenia, o fundamencie naszej walki o demokrację” – wspominał prezydent podczas wykładu w warszawskim Domu Literatury.

Władysław Bartoszewski objął funkcję sekretarza polskiego PEN-clubu w 1972 roku. W latach 2001-2010 sprawował funkcje prezesa tej organizacji. W lutym br. zastąpił go na tym stanowisku Adam Pomorski, Władysław Bartoszewski przyjął natomiast tytuł honorowego prezesa polskiego PEN-Clubu.

Władysław Bartoszewski jest autorem 40 książek i ponad 1200 artykułów, głównie na temat II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce. (PAP)

aszw/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :