Prezydent Chorwacji Ivo Josipović na festiwalu „Warszawska Jesień”

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović na festiwalu „Warszawska Jesień”

Konferencja „Muzyka i polityka” będzie imprezą towarzyszącą 54. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, który odbywa się w dniach 16-24 września w Warszawie. Podczas tegorocznego festiwalu, którego hasło przewodnie brzmi „Muzyka jako komentarz do rzeczywistości – społecznej, politycznej”, prezentowana jest muzyka współczesna, wchodząca w dialog z rzeczywistością.

Do tematu „Warszawskiej Jesieni” nawiążą uczestnicy sobotniego spotkania, którzy będą rozmawiać o tym, jak kompozytorzy mogą angażować się w problemy codziennego świata oraz w jaki sposób muzyka może je opisywać i komentować. Celem konferencji „Muzyka i polityka” jest też poszukiwanie związków pomiędzy muzyką a polityką. Konferencja odbędzie się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim.

Chorwacki przywódca podczas wykładu prawdopodobnie opowie o swoich doświadczeniach z muzyką, kulturą i polityką – powiedział PAP organizator konferencji i dyrektor Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC Mieczysław Kominek. Jego zdaniem, kariera Josipovicia jest najlepszym przykładem związku polityki i muzyki. Obok prezydenta, w konferencji wezmą udział muzykolodzy oraz kompozytorzy, m.in. Frederic Rzewski i David T. Little.

Kompozycje Josipovicia wykonają na piątkowym koncercie na Zamku Królewskim w Warszawie dwaj pianiści: Bartłomiej Kominek i Paweł Kubica oraz skrzypek Janusz Wawrowski. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.

W programie koncertu z udziałem prezydenta Chorwacji znalazły się cztery jego kompozycje: wzorowany na rytmice tańca latynoamerykańskiego utwór „Samba de camera”, „Dernek” na dwa fortepiany i smyczki, preludia fortepianowe „Gra szklanych paciorków” i „Jubilus” oraz kompozycja „Pieśń żałobna”. „Nie jest to muzyka absolutna, jest dostępna dla szerokiej publiczności, charakteryzuje się dowcipem, humorem, dystansem wobec awangardowych nowinek” – powiedział Kominek.

Jak powiedział PAP Kominek, prezydent otrzymał od niego zaproszenie do Warszawy podczas tegorocznego festiwalu muzyki współczesnej Biennale Zagrzeb w kwietniu. Jospipović zanim został prezydentem był dyrektorem tego festiwalu. Do Polski prezydent przyleci z Nowego Jorku, gdzie będzie uczestniczyć w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Sobotnia konferencja „Muzyka i polityka” jest częścią dorocznego spotkania Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Informacji Muzycznej (International Association of Music Information Centres IAMIC). Gospodarzem odbywającego się w dniach 20-25 września spotkania jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Ivo Josipović (ur. 1957 w Zagrzebiu), prezydent Republiki Chorwacji, profesor prawa, adwokat i były poseł do chorwackiego parlamentu, prawo studiował na Uniwersytecie w Zagrzebiu, kompozycję – na zagrzebskiej Akademii Muzycznej. Tam w latach 1987-98 wykładał harmonię. Przez wiele lat był dyrektorem Biennale Muzycznego w Zagrzebiu i sekretarzem generalnym Związku Kompozytorów Chorwackich. W 2000 roku został profesorem nadzwyczajnym prawa karnego krajowego i międzynarodowego. Trzy lata później został posłem do Zgromadzenia Narodowego. Wybory prezydenckie wygrał w 2010 roku.(PAP)

mce/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :