Premiera autorskiego spektaklu Leszka Mądzika w Gliwicach

Premiera autorskiego spektaklu Leszka Mądzika w Gliwicach

28.05. Katowice (PAP) – Premiera autorskiego spektaklu "Dialog" twórcy Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika odbędzie się w niedzielę w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach w ramach dobiegających końca XXI Gliwickich Spotkań Teatralnych.

Jednym z głównych bohaterów etiudy jest światło. Przedstawione sceny będą ruchomymi obrazami, zmieniającymi się podczas spektaklu. Wystąpią soliści baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego Katarzyna Gruca i Jurij Stesew oraz słuchacze Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Premierowym pokazom w niedzielę i poniedziałek towarzyszyć będzie wystawa scenografii artysty.

Leszek Mądzik to w polskim teatrze artysta słynący z indywidualnego języka, wywodzącego się z plastyki, przyrównywany w związku z tym do Tadeusza Kantora i Józefa Szajny. Jak podkreśla kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, Krzysztof Korwin Piotrowski, Mądzik to artysta, który przez całe twórcze życie poszukuje transcendencji. "Zrezygnował ze słowa w autorskich spektaklach, ponieważ słowo więzi, ogranicza, a obraz w powiązaniu z muzyką pozwala na większą swobodę myśli i wrażeń. Ta niejednoznaczność jest siłą teatru Leszka Mądzika" – ocenił.

Leszek Mądzik, który obchodzi w tym roku 65. urodziny, Scenę Plastyczną KUL założył w 1969 r. Przygotował kilkanaście autorskich spektakli, wśród nich: "Ecce homo", "Wieczerzę", "Ikara", "Zielnik", "Wrota", "Szczelinę", "Kir", "Odchodzi" i "Bruzdę". Ze swoimi spektaklami wystąpił na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych, zdobywając prestiżowe nagrody m.in. w Egipcie, Japonii i USA. Otrzymał wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii "Praskie Quadriennale".

Od ponad 30 lat współpracuje również jako scenograf z teatrami repertuarowymi w Polsce, Portugalii, Francji i Niemczech. Prowadzi zajęcia i warsztaty artystyczne na wielu uniwersytetach i w szkołach artystycznych, m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Lyonie i Pradze. Od 1999 roku realizuje autorskie spektakle poza Sceną Plastyczną KUL, m.in. w Białymstoku, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu. (PAP)

lun/ hes/ woj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :