Nigel Kennedy gwiazdą polskiego weekendu w Londynie

Nigel Kennedy gwiazdą polskiego weekendu w Londynie

29.05. Warszawa (PAP) – Brytyjski skrzypek Nigel Kennedy, od 10 lat mieszkający w Krakowie, będzie koncertował i promował polską kulturę podczas "Nigel Kennedy′s Polish Weekend", który odbędzie się od soboty do poniedziałku w Londynie.

"Żyję w Polsce już od pewnego czasu i dobrze poznałem tamtejsze życie (…) W Polsce jest atmosfera umożliwiająca rozkwit wszelkich gatunków muzycznych. Różnorodność życia muzycznego w Polsce wiele mi dała jako muzykowi. Chciałem przywieźć do Londynu trochę polskiej kultury i na chwilę zmienić Southbank Centre w miniaturową Polskę" – powiedział Kennedy o trzydniowym festiwalu, którego jest dyrektorem artystycznym.

Polski weekend rozpocznie się występem trębacza Roberta Majewskiego i pianisty Wojciecha Majewskiego, którym towarzyszyć będą Adam Kowalewski (kontrabas) i Krzysztof Dziedzic (perkusja). Tego dnia zagra też zespół Zakopower. Zwieńczeniem dnia i jednym z centralnych punktów całego weekendu będzie wieczorny koncert w Royal Festival Hall, gdzie zadebiutuje założona przez Kennedy′ego Orchestra of Life. Zespół zaprezentuje wybór koncertów skrzypcowych Bacha, przeplatając je autorskimi aranżacjami utworów Ellingtona na skrzypce i orkiestrę.

Polski pianista, członek słynnego Nigel Kennedy Quintet, 34-letni Piotr Wyleżoł zagra ze swoim Piotr Wyleżoł Quintet w Purcell Room w niedzielę. W Queen Elizabeth Hall odbędzie się godzinny koncert muzyki folk – zagra trio Kroke (akordeon, altówka, kontrabas), które na swoim koncie ma już osiem albumów, w tym także nagrany z Nigelem Kennedym "East Meets East".

Kulminacją dnia będzie "Nigel Kennedy′s World Cup Project: England v Poland 1973" w Royal Festival Hall. Artysta wraz z występującymi podczas weekendowych wydarzeń muzykami wykona skomponowany przez siebie utwór, będący tłem muzycznym do pokazu rejestracji meczu Polska – Anglia z 1973 roku. Po tym meczu Anglia po raz pierwszy w historii nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata.

"Myślę, że piłka nożna i muzyka wykazują wiele podobieństw: piłka nożna łączy ludzi; muzyka też jest po to, żeby taki cel realizować. Poza tym obie łączą ludzi ponad podziałami narodowymi" – uważa Kennedy.

Ostatniego dnia polskiego weekendu, w poniedziałek, w londyńskiej Queen Elizabeth Hall wystąpi ze swoim zespołem Anna Maria Jopek. Jednym z ważniejszych wydarzeń weekendu będzie występ Nigel Kennedy′s Chopin Super Group, który odda hołd polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Wieczór rozpocznie występ czołowego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka. Następnie Nigel Kennedy oraz goście specjalni, w tym Anna Maria Jopek, zaprezentują współczesne interpretacje kompozycji Chopina.

W Southbank Centre zagości także m.in. polska grupa breakdance′owa Missionaries of Rhythm oraz polski lutnik Grzegorz Bobak, który poprowadzi warsztaty pokazujące, jak wyrabia się skrzypce. Podczas weekendu serwowane będą polskie potrawy i napoje.

Polski weekend jest częścią obchodzonego w Anglii Polska Year!.(PAP)

agz/ abe/ jbr/


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :