Premier zamierza podpisać w sobotę Pakt dla Kultury

Premier zamierza podpisać w sobotę Pakt dla Kultury

Premier pytany w czwartek w Sandomierzu o to, czy podpisze dokument odparł: „W niektórych aspektach, elementach tego paktu czuję się jego – w jakiejś niedużej części oczywiście – współautorem. On ma sens wtedy, kiedy rząd chce uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zakładam i tak się wstępnie umawialiśmy, że w sobotę moglibyśmy podpisać”.

Jednym z najważniejszych postulatów Paktu dla Kultury jest podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do co najmniej 1 proc. wszystkich wydatków budżetowych poczynając od roku 2012 (bez środków europejskich i samorządowych). Założenia Paktu dla Kultury omawiane będą podczas Kongresu Obywateli Kultury 13 i 14 maja.

Pod wystosowanym w lutym 2010 r. apelem do prezesa Rady Ministrów o akceptację dla Paktu dla Kultury podpisało się kilkuset polskich twórców, przedstawicieli instytucji kultury. W maju 2010 r. rozpoczęto publiczną zbiórkę podpisów; do tej pory podpisy złożyło ok. 90 tys. Polaków. 17 czerwca w liście skierowanym do Obywateli Kultury premier Donald Tusk zadeklarował przyjęcie postulatów Obywateli Kultury.

W Pakcie dla Kultury znalazły się także postulaty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom; wypracowanie systemu umożliwiającego przeznaczenie 1 proc. CIT na wsparcie przedsięwzięć kulturalnych; wprowadzenie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych – na podstawie projektu ustawy Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych i powołanie Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego składającego się w 70 proc. z przedstawicieli Obywateli Kultury oraz organizacji społecznych, a w 30 proc. z przedstawicieli rządu i samorządu. (PAP)

agz/ mlu/ ura/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :