Prace polskiego artysty w Muzeum Guggenheima

Prace polskiego artysty w Muzeum Guggenheima

04.08. Warszawa (PAP) – Polski artysta malarz Leon Tarasewicz ozdobił gmach Muzeum Guggenheima w Wenecji. Techniką akrylu na ścianie pokrył ściany Villi Caldogno – budynku należącego do filii muzeum. Wystawa potrwa do 28 sierpnia.

Projekt polega na zaadaptowaniu renesansowych wnętrz budynku przez kilkudziesięciu artystów z całego świata. Leon Tarasewicz jest jedynym Polakiem, którzy bierze udział w tym projekcie.

„Zaproszenie wzięło się z formuły samej wystawy. Chodzi w niej o wejście sztuki współczesnej w gotową przestrzeń publiczną. Sztuka Leona Tarasewicza w głównej mierze opiera się właśnie na tym. Jednak technika malowania farbą akrylową na ścianie wyróżnia się na tle innych artystów, pośród których przeważają projekty przestrzenne” – mówi PAP Ewa Sułek z galerii Art NEW Media

Leon Tarasewicz jest jednym z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Tworzy obrazy abstrakcyjne, wykorzystując kontrastujące kolory i zróżnicowane techniki. Artysta unika tytułowania swoich prac i stroni od autokomentarzy. Przy tworzeniu wykorzystuje przestrzeń publiczną tworząc niekiedy dużych rozmiarów instalacje artystyczne.

Obok Wilhelma Sasnala i Romana Opałki jest jednym z niewielu polskich artystów malarzy, którzy są marką rozpoznawalna również poza granicami naszego kraju.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 w Waliłach na Podlasiu. Studiował w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1996 w tejże Akademii prowadzi Gościnną Pracownię Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach w Polsce, m.in w Galerii Foksal, Zachęcie, Zamku Ujazdowskim i zagranicą, m.in. w Galerie Nordenhake w Malmoe, w Galleria del Cavallino w Wenecji, Springer & Winkler w Berlinie. Prezentował Polskę na 49 Biennale Sztuki w Wenecji. Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :