Niemcy/ Rada Żydów za krytycznym wydaniem „Mein Kampf”

Niemcy/ Rada Żydów za krytycznym wydaniem „Mein Kampf”

05.08. Berlin (PAP/AFP) – Prezes Centralnej Rady Żydów w Niemczech opowiedział się w środę za krytycznym wydaniem książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf”, która jest obecnie w Niemczech zakazana.

„Uważam, że to sensowne i ważne, by opublikować wydanie +Mein Kampf+ Hitlera opatrzone komentarzami naukowców” – oświadczył Stephan Kramer w telewizji ZDF.

„To potrzebne, byśmy od dziś zaczęli przygotowywać uniwersalne, opatrzone historycznymi adnotacjami wydanie, aby neonaziści nie skorzystali” z faktu, że w 2015 r., 70 lat po śmierci Hitlera, prawa autorskie do książki wygasną i staną się częścią domeny publicznej.

Instytut Historii Współczesnej w Monachium poinformował pod koniec lipca, że opracuje naukowe wydanie „Mein Kampf”, opatrzone krytycznym komentarzem. Publikacja ma być przygotowana w ciągu najbliższych sześciu lat. W 2015 r. wygasają należące do landu Bawaria prawa autorskie do książki, która była podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy w III Rzeszy.

Inicjatywę przygotowania pierwszej historyczno-krytycznej edycji „Mein Kampf” wspiera bawarski minister nauki Wolfgang Heubisch. Jak oświadczył, „istnieje ryzyko, że po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii szarlatani i neonaziści przywłaszczą sobie to haniebne dzieło”.

Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na taką publikację, tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i zagranicą. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :