Pożar strawił legendarną salękoncertową w Paryżu

Pożar strawił legendarną salękoncertową w Paryżu

Ogień, który wybuchł w sali koncertowej położonej u stóp odwiedzanej przez tłumy turystów bazyliki Sacre-Coeur, nie spowodował żadnych ofiar ludzkich. Zniszczył jednak w znacznym stopniu wnętrza budynku – zawaliło się całe pierwsze piętro gmachu, wyrządzając wielkie szkody w głównej sali dla publiczności. Fasada budynku wyszła z pożaru prawie nietknięta.

Według radia Europe 1, w kilkugodzinnej akcji ratunkowej brało udział ponad 70 strażaków i kilkanaście wozów strażackich. Z pobliskich domów ewakuowano dziesiątki paryżan.

Policja przypuszcza, że pożar wywołało przypadkowe zwarcie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach budynku.

Według właścicieli instytucji, generalny remont budynku po pożarze potrwa co najmniej wiele miesięcy.

Elysee Montmartre, powstały w 1807 roku jako miejsce zabaw paryżan, jest dziś uznany oficjalnie za zabytek. Jednym z jego architektów był twórca słynnej paryskiej wieży – Gustaw Eiffel.

W XIX wieku narodził się w salach Elysee Montmartre słynny, frywolny taniec kobiecy – francuski kankan, który zrobił światową karierę. Bywalcami kabaretu byli wówczas najbardziej znani artyści paryscy, m.in. malarz Henri de Toulouse-Lautrec, który uwiecznił tę salę i jej tancerki na swoich płótnach.

W ostatnich latach Elysee Montmartre gościł znane zespoły rockowe z całego świata, a także organizował modne paryskie dyskoteki.

szl/ akl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :