Era Nowe Horyzonty po raz jedenasty

Era Nowe Horyzonty po raz jedenasty

Wydarzeniem festiwalu będą pokazy najnowszego działa Wima Wendersa „Pina”. Ten zrealizowany w technologii 3D film jest hołdem złożonym przez reżysera Pinie Bausch, zmarłej w 2009 roku niemieckiej choreografce, tancerce, współtwórczyni słynnego centrum tańca w Wuppertalu. „Pina” miała światową premierę na ostatnim festiwalu w Berlinie, polska publiczność będzie go mogła zobaczyć po raz pierwszy właśnie na festiwalu Era Nowe Horyzonty – poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej. W ramach projektu „Norwegia bez granic” odbędzie się przegląd najnowszego kina norweskiego oraz pokazy klasyki, animacji i filmów dla dzieci. Z kolei w cyklu „Za różową kurtyną” po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane filmy należące do popularnego w Japonii nurtu kina erotycznego, który narodził się w latach 60. ubiegłego wieku, stając się częścią japońskiej kultury. Będzie można zobaczyć prekursorskie dzieła tego nurtu, a także filmy z późniejszych dekad, zróżnicowane pod względem formy i tematyki. Inny festiwalowy przegląd to „Czerwone westerny”, poświęcony zjawisku filmów spełniających kryteria gatunkowe westernu, powstałych w latach 20. w ZSRR oraz po II wojnie światowej w krajach bloku wschodniego.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty – najważniejszej sekcji festiwalu – znajdzie się 14 po raz pierwszy prezentowanych w Polsce filmów m.in. „Utopians” – zrealizowany w USA przez młodego polskiego artystę Zbigniewa Bzymka oraz tajski film „Eternity” Sivaroja Kongsakula. Reżyser filmu, który zdobędzie Grand Prix, otrzyma 20 tys. euro. Podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

W konkursie Nowe Filmy Polskie pokazanych zostanie kilkanaście pełnometrażowych filmów fabularnych, najlepszy z nich otrzyma Wrocławską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. zł, zaś najlepszy debiut – nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 40 tys. zł.

Inne festiwalowe wydarzenia to m.in. retrospektywa twórczości Terry’ego Gilliama, autora legendarnych animacji tworzonych w grupie Monty Pythona oraz przegląd filmów Andrzeja Munka. W trakcie festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się także koncert Nicka Cave’a z zespołem Grinderman. (PAP)

aszw/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :