Potrójna Anna Maria Jopek

Potrójna Anna Maria Jopek

Trzy lata bez płyty i w końcu jest! Anna Maria Jopek świadomie, tudzież nie, wynagradza swoim fanom każdy rok czekania oddając w ich ręce aż trzy albumy! Wydawnictwa polskiej wokalistki ukażą się 14 października i będą nosić tytuły: "Polanna", "Haiku" oraz "Sobremesa".

"Polanna" to podróż w poszukiwaniu polskiej muzycznej duszy, to nowe spojrzenie na ważne momenty w dziejach naszej muzyki. Znajdziemy tu przekrój od Wacława z Szamotuł, przez stare pieśni ludowe, Stanisława Moniuszkę, Mieczysława Karłowicza aż po Karola Szymanowskiego i Skaldów. Wśród utworów pojawi się także kompozycja premierowa.
Aranżacje na tym albumie przygotował wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród Grammy – Gil Goldstein i Krzysztof Herdzina. W skład zespołu zebranego specjalnie na potrzeby nagrania płyty "Polanna" weszli: Gonzalo Rubalcaba, kubański wirtuoz fortepianu, Maria Pomianowska, dama polskiego folku oraz Rafał Kwiatkowski, utalentowany klasyczny wiolonczelista. Gościnnie pojawi się natomiast Stanisław Soyka.
Album został nagrany w studiu Radia Gdańsk a jego zgraniem w nowojorskim studiu MRS zajęli się: Joe Ferla, laureat Grammy, oraz Steve Rodby, znany z Pat Metheny Group (amerykańska grupa wykonująca muzykę jazzową i fusion założona w 1977 roku).
"Haiku" to natomiast próba odnalezienia wspólnego mianownika dla tradycji muzyki polskiej i japońskiej. Było zatem rzeczą dość naturalną, że przy okazji nagrywania albumu doszło do dość egzotycznej współpracy między Anną Marią Jopek a wybitnym japońskim artystą, pianistą Makoto Ozone. Również na tej płycie pojawi się gość – na bambusowych fletach usłyszymy Tomohiro Fukuhara, artystę teatru Kabuki. Wśród kompozycji na "Haiku" pojawiły się też utwory premierowe. Album z wielką pieczołowitością został nagrany oraz zgrany przez Tadeusza Mieczkowskiego w warszawskim studiu Sound and More.
Pomysł na płytę "Haiku" raczej nie powinien dziwić fanów artystki biorąc pod uwagę, że Anna Maria Jopek już sześciokrotnie odbywała trasy koncertowe w Japonii, grając w najważniejszych salach całego kraju. Jak widać najwyraźniej kryła się pod tym nie tylko międzynarodowa działalność muzyczna artystki, ale również sympatia jaką Anna Maria Jopek darzy kulturę Japonii. Kolejne koncerty piosenkarki w tamtych stronach zaplanowane są na grudzień i styczeń 2012, po premierze albumu w Tokio.
Ostatnie dzieło to według słów artystki deser po wymagających, wyrafinowanych daniach głównych. Płyta "Sobremesa" to zbiór ulubionych piosenek Anny Marii Jopek ze świata kultury portugalskiej. "Sobremesa" to swego rodzaju historie z Lizbony, gdzie artystka znalazła swój "drugi dom". W nagraniach wzięło udział wielu gości m.in.: "Książę Fado" Camane, charyzmatyczne głosy z Wysp Zielonego Przylądka – Sara Tavares i Tito Paris, portugalski pieśniarz Paulo de Carvalho, angolański multiinstrumentalista i wokalista Yami oraz brazylijski kompozytor i wokalista Ivan Lins. Wśród utworów znalazły się trzy piosenki premierowe oraz sporządzone specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa polskie słowa do luzofońskich melodii.
Album został zarejestrowany w Lizbonie. Nagrania zgrywał reżyser dźwięku Michaela Franksa, Scott Petito w NRS Studio, Woodstock, NY. W nagraniach udział wziął stworzony specjalnie na tę okazję multikulturowy zespół, z którym Anna Maria Jopek ruszy w trasę po Polsce w listopadzie. W koncertowym wydaniu projektu Sombremesa usłyszymy: Yami, Nelsona Canoa, Marito Marques, Joao Balao, Mareka Napiórkowskiego oraz Henryka Miśkiewicza. W Warszawie gościnie pojawi się Beto Betuk.
Nie lada gratką dla wszystkich fanów Anny Marii Jopek będzie pojedyncze wydawnictwo "Lustra", które zawierać będzie wszystkie trzy płyty: "Polanna", "Haiku" oraz "Sombremesa". To jednak nie wszystko. Zestaw będzie wzbogacony o książkę składającą się z komentarzy artystów i stu zdjęć. Fotografie przedstawiają minione trzy lata w życiu artystki w tym również to, co działo się od czasu wydania "ID", poprzedniego albumu piosenkarki z 2007 roku. Producentem wykonawczym całego wielotomowego przedsięwzięcia, współproducentem muzycznym "Polanny" i "Sobremesy", fotografem i współtwórcą szaty graficznej wszystkich albumów, a także autorem ośmiu nowych tekstów na płytę "Sobremesa" oraz premierowej piosenki na "Polannę" jest Marcin Kydryński. Wszystkie trzy płyty wyprodukowało AMJ Music dla Universal Music Polska.

Michał Wróblewski

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :