Potrójna Anna Maria Jopek

Potrójna Anna Maria Jopek

Trzy lata bez płyty i w końcu jest! Anna Maria Jopek świadomie, tudzież nie, wynagradza swoim fanom każdy rok czekania oddając w ich ręce aż trzy albumy! Wydawnictwa polskiej wokalistki ukażą się 14 października i będą nosić tytuły: "Polanna", "Haiku" oraz "Sobremesa".

"Polanna" to podróż w poszukiwaniu polskiej muzycznej duszy, to nowe spojrzenie na ważne momenty w dziejach naszej muzyki. Znajdziemy tu przekrój od Wacława z Szamotuł, przez stare pieśni ludowe, Stanisława Moniuszkę, Mieczysława Karłowicza aż po Karola Szymanowskiego i Skaldów. Wśród utworów pojawi się także kompozycja premierowa.
Aranżacje na tym albumie przygotował wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród Grammy – Gil Goldstein i Krzysztof Herdzina. W skład zespołu zebranego specjalnie na potrzeby nagrania płyty "Polanna" weszli: Gonzalo Rubalcaba, kubański wirtuoz fortepianu, Maria Pomianowska, dama polskiego folku oraz Rafał Kwiatkowski, utalentowany klasyczny wiolonczelista. Gościnnie pojawi się natomiast Stanisław Soyka.
Album został nagrany w studiu Radia Gdańsk a jego zgraniem w nowojorskim studiu MRS zajęli się: Joe Ferla, laureat Grammy, oraz Steve Rodby, znany z Pat Metheny Group (amerykańska grupa wykonująca muzykę jazzową i fusion założona w 1977 roku).
"Haiku" to natomiast próba odnalezienia wspólnego mianownika dla tradycji muzyki polskiej i japońskiej. Było zatem rzeczą dość naturalną, że przy okazji nagrywania albumu doszło do dość egzotycznej współpracy między Anną Marią Jopek a wybitnym japońskim artystą, pianistą Makoto Ozone. Również na tej płycie pojawi się gość – na bambusowych fletach usłyszymy Tomohiro Fukuhara, artystę teatru Kabuki. Wśród kompozycji na "Haiku" pojawiły się też utwory premierowe. Album z wielką pieczołowitością został nagrany oraz zgrany przez Tadeusza Mieczkowskiego w warszawskim studiu Sound and More.
Pomysł na płytę "Haiku" raczej nie powinien dziwić fanów artystki biorąc pod uwagę, że Anna Maria Jopek już sześciokrotnie odbywała trasy koncertowe w Japonii, grając w najważniejszych salach całego kraju. Jak widać najwyraźniej kryła się pod tym nie tylko międzynarodowa działalność muzyczna artystki, ale również sympatia jaką Anna Maria Jopek darzy kulturę Japonii. Kolejne koncerty piosenkarki w tamtych stronach zaplanowane są na grudzień i styczeń 2012, po premierze albumu w Tokio.
Ostatnie dzieło to według słów artystki deser po wymagających, wyrafinowanych daniach głównych. Płyta "Sobremesa" to zbiór ulubionych piosenek Anny Marii Jopek ze świata kultury portugalskiej. "Sobremesa" to swego rodzaju historie z Lizbony, gdzie artystka znalazła swój "drugi dom". W nagraniach wzięło udział wielu gości m.in.: "Książę Fado" Camane, charyzmatyczne głosy z Wysp Zielonego Przylądka – Sara Tavares i Tito Paris, portugalski pieśniarz Paulo de Carvalho, angolański multiinstrumentalista i wokalista Yami oraz brazylijski kompozytor i wokalista Ivan Lins. Wśród utworów znalazły się trzy piosenki premierowe oraz sporządzone specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa polskie słowa do luzofońskich melodii.
Album został zarejestrowany w Lizbonie. Nagrania zgrywał reżyser dźwięku Michaela Franksa, Scott Petito w NRS Studio, Woodstock, NY. W nagraniach udział wziął stworzony specjalnie na tę okazję multikulturowy zespół, z którym Anna Maria Jopek ruszy w trasę po Polsce w listopadzie. W koncertowym wydaniu projektu Sombremesa usłyszymy: Yami, Nelsona Canoa, Marito Marques, Joao Balao, Mareka Napiórkowskiego oraz Henryka Miśkiewicza. W Warszawie gościnie pojawi się Beto Betuk.
Nie lada gratką dla wszystkich fanów Anny Marii Jopek będzie pojedyncze wydawnictwo "Lustra", które zawierać będzie wszystkie trzy płyty: "Polanna", "Haiku" oraz "Sombremesa". To jednak nie wszystko. Zestaw będzie wzbogacony o książkę składającą się z komentarzy artystów i stu zdjęć. Fotografie przedstawiają minione trzy lata w życiu artystki w tym również to, co działo się od czasu wydania "ID", poprzedniego albumu piosenkarki z 2007 roku. Producentem wykonawczym całego wielotomowego przedsięwzięcia, współproducentem muzycznym "Polanny" i "Sobremesy", fotografem i współtwórcą szaty graficznej wszystkich albumów, a także autorem ośmiu nowych tekstów na płytę "Sobremesa" oraz premierowej piosenki na "Polannę" jest Marcin Kydryński. Wszystkie trzy płyty wyprodukowało AMJ Music dla Universal Music Polska.

Michał Wróblewski