Pomosty

Pomosty

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku wydaje literacki rocznik zatytułowany „Pomosty” – dzięki wsparciu Gminy Wrocław co roku czytelnicy otrzymują solidny tom, zawierający wiele interesującego materiału: esejów, artykułów, wierszy, fragmentów prozy, artykułów krytycznych, wreszcie kroniki życia literackiego. Autorami tekstów są członkowie wrocławskiego SPP oraz liczni zaproszeni na łamy pisma goście. Za każdym razem redakcji przyświeca intencja, aby pokazać to, co w danym roku wydarzyło się interesującego w literaturze regionu i kraju.
Od dłuższego czasu rozważaliśmy konieczność założenie portalu, internetowej wersji „Pomostów”. Wydawana raz do roku publikacja to dobry sposób na zamieszczanie materiałów podsumowujących, poświęconych konkretnemu przekrojowemu tematowi czy życiowemu dorobkowi twórcy. To jednak nie wystarcza w świecie, który gros informacji czerpie z Internetu. To medium umożliwia szybkie zamieszczenie ciekawego i wartościowego materiału, dostępnego na dodatek szerokiemu gronu odbiorcy, nie trzeba się przy tym martwić o brak miejsca na łamach.
W tym roku – dzięki dotacji, którą za pośrednictwem Instytutu książki udzieliło wrocławskiemu SPP Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – uruchamiamy internetową stronę „Pomostów”. Będziemy na niej na bieżąco publikować materiały zamawiane do rocznika (który ukaże się jesienią), skorzystamy także z bardzo bogatych archiwaliów pisma. Na stronie ukaże się wiele ciekawych, ważkich tekstów, wydrukowanych w poprzednich numerach „Pomostów”, zamieszczanych w miarę rozbudowy portalu. Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na młodych twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska, którzy – taką mamy nadzieję – potraktują nasz internetowy rocznik jako dobre miejsce prezentacji. Oprócz tekstów na stronie będzie można znaleźć także szereg nagrań wideo, zarejestrowanych w ramach prowadzonego przez SPP projektu Multimedialnego Archiwum Literatury Wrocławskiej.
Internetowe „Pomosty” są pomyślane także jako literacko-artystyczne odgałęzienie głównego portalu wrocławskiego SPP (www.pisarze.wroclaw.pl). Mamy nadzieję, że nasza internetowa oferta zostanie uznana za interesującą przez surfujących po sieci czytelników, spragnionych kontaktu z dobrą polską literaturą współczesną.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :