WYWROTA – komuna internetowa

WYWROTA – komuna internetowa

Jedna z pierwszych niezależnych inicjatyw kulturalnych w polskim Internecie. Początkowo serwis literacki, o charakterze anarchistyczno-wolnościowym założony przez grupę entuzjastów, z czasem przekształcił się w portal społecznościowy współtworzony przez ludzi z całej Polski i nową Polonię. Nagradzany w wielu konkursach (Złota Witryna, Teraz Internet) zdobył reputację głównego głosu pokolenia roczników ’80 – pokolenia Internetu.

Kiedy zaczynaliśmy pracę nad serwisem, byliśmy grupą młodych ludzi mających poczucie odrębności od reszty społeczeństwa. Byli wśród nas anarchiści zbuntowani przeciwko „systemowi”, nadwrażliwi pacyfiści, których rozczulała wszelka niesprawiedliwość, młodzi artyści i poeci, stawiający pierwsze kroki w światach rządzonych przez muzy. Teraz, po latach pracy, Wywrota staje się miejscem do jakiego zawsze aspirowała: platformą dostarczającą każdemu – młodemu i staremu – codzienną dawkę sztuki, oraz pozwalającą każdemu artyście na łatwą prezentację swoich prac w sieci.

Słowo „komuna” w naszej nowej nazwie rozumiemy jako wspólnotę, społeczność (łac. communis – wspólny, powszechny), jak np., w przypadku komun hippisowskich. Kojarzy się z wyrazem communion (ang. sense of community – poczucie wspólnoty, więzi), a nie tylko ze społecznością. Zdajemy sobie sprawę, że w zbiorowej świadomości wyraz wywołuje skojarzenia z czymś, co budzi w niektórych ludziach niepokój i wstręt, nawiązując do systemu komunistycznego, ale próbujemy patrzeć na to z innej strony – komunizm miał przecież szlachetne założenia, gorzej wychodziło mu zawsze ich wdrożenie, „implementacja”. W swoim podstawowym przesłaniu rozumiemy go jako ideę czystości i piękna. 

Nie tworzymy typowego portalu społecznościowego. To komuna, w której ludzie z pasją odgrywają najważniejszą rolę, a technologia – Internet, stanowi tylko ich dopełnienie, medium niezbędne do komunikacji, alternatywną wersję starej, dobrej rzeczywistości. Internet jest dla nas nie tylko pajęczyną światłowodów, konstelacji danych i elektronów, mknących infostradami. Pomiędzy każdym zerem a jedynką jest cały wszechświat liczb, uczuć, myśli, słów… Wystarczy tylko umieć czytać między bitami.

Serwis tworzony jest przez młodych, aktywnych ludzi, pasjonatów literatury, niezależnej muzyki i sztuki. Wspólnie tworzymy niezależną organizację artystyczną, centrum cyberkulturalne skupiające wokół siebie prężnie rozwijające się życie kulturalne sieci. Internet to wspaniałe medium. Wiele już w nim wymyślono, jednak jego nieograniczone możliwości stawiają przed nami coraz to nowe wyzwania. Jesteśmy otwarci na ludzi z pomysłami, którzy chcieliby z nami wspólpracować. Przyłączajcie się do nas i dzielcie z nami swoją twórczością. Ważne są dla nas Wasze opinie, przemyślenia i inspiracje, którymi żyjecie na co dzień. Być może poczujecie wkrótce to, co my: że dawanie jest znacznie przyjemniejsze niż branie.

Czy Wywrota odmieni Wasze życie, tak jak odmieniła moje i wielu innych? Zapraszam do nowej komuny w Internecie. Czujcie się u nas, jak u siebie.

Arkadiusz Janicki
redaktor naczelny

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :