W niedzielę 72. uroczystość wręczenia nagród Emmy

W niedzielę 72. uroczystość wręczenia nagród Emmy

27.08. Los Angeles (PAP/AFP, Media) – Miniserial “Pacyfik” oraz seriale “Glee”, “Mad Men”, “Lost: Zagubieni” czy “Rockefeller Plaza 30” są wymieniani jako faworyci najważniejszych amerykańskich nagród telewizyjnych Emmy, które w niedzielę zostaną po raz 72. wręczone w Los Angeles.

Nagrody zwane “telewizyjnymi Oscarami” przyznaje od 1949 roku Academy of Television Arts and Sciences.

Najwięcej nominacji – aż 24 – dostał w tym roku wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa miniserial “Pacyfik”, który emitowany jest na kanale HBO. Opowiada on o młodych amerykańskich żołnierzach, którzy walczą z Japończykami po ataku na Pearl Harbour w 1941 roku.

Innym wielki faworytem jest nominowany w 19 kategoriach i pokazywany na kanale Fox serial muzyczny “Glee” o nauczycielu hiszpańskiego w szkole średniej w Ohio, który postanawia przejąć szkolny chór. Jak pisze AFP, “Glee” może zostać uznany za najlepszy serial komediowy i tym samym pokonać niezwyciężony w tej kategorii od trzech lat “Rockefeller Plaza 30”.

O nagrodę w kategorii najlepszy serial dramatyczny będzie walczył niepokonany od dwóch sezonów “Mad Men”, którego akcja toczy się w latach 60. wśród pracowników branży reklamowej w Nowym Jorku. Jest on nominowany w 17 kategoriach, a jako jego głównego konkurenta wymienia się serial “Lost: Zagubieni”, którego ostatni odcinek pokazano w USA w maju. W tym roku zdobył on 12 nominacji. Chociaż w ciągu sześciu sezonów nagrodzono go dziewięciokrotnie, to w kategorii na najlepszego serial dramatyczny wygrał tylko raz – w 2005 roku.

Nagrodę im. Boba Hope’a za działalność humanitarną dostanie w niedzielę aktor George Clooney. Academy of Television Arts and Sciences wyrazi tym samym uznanie dla podejmowanych przez niego działań w kierunku rozwiązania konfliktu w sudańskim Darfurze oraz pozyskiwania funduszy na rzecz ofiar zamachów z 11 września, huraganu Katriny czy trzęsienia ziemia na Haiti.

Po raz pierwszy od 30 lat uroczystość wręczenia nagród Emmy będzie transmitowana na żywo we wszystkich stanach. (PAP)

jhp/ ro/