Polski film wygrał festiwal wChinach

Polski film wygrał festiwal wChinach

Wojciech Staroń (ur. 1973), który sam realizował zdjęcia do „Argentyńskiej lekcji”, jest cenionym i znanym na świecie operatorem filmowym. Na tegorocznym Berlinale zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia do filmu fabularnego Pauli Markovitch „Nagroda” („El premio”, kraje produkcji filmu: Meksyk, Francja, Polska, Niemcy, 2011).

„Argentyńska lekcja” w reżyserii Staronia, ukazuje ośmioletniego syna reżysera, Janka, który razem z rodzicami jedzie na dwa lata do Argentyny. W obcym kraju i obcej kulturze, wśród ludzi mówiących innym językiem, chłopiec stopniowo poznaje otaczający go świat. Przyjaźń z 11-letnią Marcią zbliża go do innej kultury. Wprowadza go też w inną rzeczywistość społeczną, w której dzieci często borykają się z problemami na równi z dorosłymi.

Grand Prix w Kantonie to kolejna zagraniczna nagroda dla tego dokumentu. „Argentyńska lekcja” została ostatnio nagrodzona na prestiżowych europejskich imprezach: 54. festiwalu DOK Leipzig w Lipsku, gdzie zdobyła nagrodę Srebrnego Gołębia, oraz na festiwalu filmów dokumentalnych we Florencji – Festival dei Popoli, gdzie została nagrodzona za najlepszą reżyserię.(PAP Life)

jp/ hes/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :