Polański odebrał w Paryżu gdyńskie Platynowe Lwy

Polański odebrał w Paryżu gdyńskie Platynowe Lwy

W paryskim kinie „L’Arlequin” statuetkę wręczył osobiście twórcy słynnego „Noża w wodzie” prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Publiczność, wśród której było wielu przedstawicieli świata kultury i sztuki Polski i Francji, zgotowała Polańskiemu gorącą owację.

Polański wyglądał na nieco zakłopotanego huczną ceremonią na jego cześć. „Za każdym razem, kiedy dają mi jakąś nagrodę za twórczość mam wrażenie, że chcą, abym przestał robić filmy” – zażartował reżyser ubrany w ciemną marynarkę i otulony artystycznie zarzuconym na ramiona szalem. „Ale ja nie zamierzam przestać” – dodał od razu.

Platynowe Lwy, czyli najwyższą nagrodę czerwcowego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości, przyznano w tym roku dwóm twórcom: Romanowi Polańskiemu i Tadeuszowi Konwickiemu. Jednak Polański nie odebrał wówczas wyróżnienia, gdyż – jak tłumaczyli organizatorzy imprezy – odwołał swoją wizytę w Gdyni z powodu pracy nad najnowszym filmem „Carnage” („Rzeź”).

Polański był – obok m.in. Jerzego Skolimowskiego i Andrzeja Żuławskiego – gościem wtorkowego wieczoru inaugurującego paryski festiwal polskich filmów. (PAP)

szl/ jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :