Pogrzeb polskiego malarza Romana Opałki – w czwartek we Francji

Pogrzeb polskiego malarza Romana Opałki – w czwartek we Francji

O pogrzebie nieoficjalnie poinformowała PAP osoba z otoczenia artysty. Jak zapowiedziała, po kameralnej ceremonii, w której weźmie udział rodzina i najbliżsi przyjaciele zmarłego, artysta spocznie na miejscowym cmentarzu.

Roman Opałka urodził się 27 sierpnia 1931 r. Abbeville-Saint-Lucien na północy Francji. Repatriowany wraz z rodziną do Polski w 1946 r., powrócił do Francji w 1977 r. Od początku lat 90. często przyjeżdżał do Polski.

Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi u Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W 1965 r. rozpoczął projekt swojego życia, który przyniósł mu sławę i w końcu uznanie: „Opałka 1965. Od jednego do nieskończoności”. Pierwszy obraz namalowany w ramach tego projektu, nazwany przez twórcę „Detalem”, znajduje się w Muzeum Sztuki w Łodzi. To czarne płótno o wymiarach 193 na 135 cm pokryte białymi liczbami od 1 do 35327 namalowanymi na nim cienkim pędzelkiem, zapisanymi kolejno w ciasnych równych poziomych rzędach. Następne obrazy są kontynuacją pierwszego – zapełnione są kolejnymi rzędami następujących po sobie liczb.

Z czasem idea Opałki została doceniona zarówno w kraju jak i za granicą. Prace artysty znalazły się w kolekcjach m.in. Muzeum of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz w Centre Georges’a Pompidou w Paryżu.

Malował tylko do pięciu obrazów – „detali” – rocznie, posuwając się w nich za każdym razem o kilka tysięcy liczb. Między innymi, dlatego poszczególne prace uzyskują na rynku sztuki bardzo wysokie cenny – Opałka jest jednym z „najdroższych” polskich artystów współczesnych.

W lutym 2010 roku nieznany nabywca kupił na aukcji w Sotheby’s w Londynie trzy „detale” płacąc za nie aż 713 250 funtów, czyli prawie 3,3 mln zł. To najwyższa cena zapłacona za pracę żyjącego polskiego artysty.(PAP)

mce/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :