Plebiscyt MHP na Polkę wszechczasów przedłużony do 15 lutego

Plebiscyt MHP na Polkę wszechczasów przedłużony do 15 lutego

„Postanowiliśmy przedłużyć plebiscyt w związku z ogromnym zainteresowaniem, jakim się on cieszy. Otrzymaliśmy już tysiące głosów, a niektóre z miast związanych ze sławnymi Polkami, prowadzą nawet na swoich stronach internetowych swoisty lobbing na rzecz ich mieszkanki, np. Toruń głosuje na Elżbietę Zawacką, która w czasie II wojny światowej była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej” – opowiadał PAP rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki.

Jak zaznaczył, celem plebiscytu jest, oprócz zainteresowania historią naszego kraju i jego znanych mieszkanek, także przybliżenie mniej znanych aspektów ich życia i działalności. „Mało kto wie, że Halina Konopacka, lekkoatletka, która jako pierwsza zdobyła dla Polski złoty medal olimpijski, w 1939 roku brała udział w ewakuacji złota Banku Polskiego do Francji, a piosenkarka i aktorka Hanka Ordonówna podczas II wojny opiekowała się polskimi sierotami. Ten plebiscyt jest szansą na bliższe poznanie tych niezwykłych kobiet, które choć nie zawsze urodzone w Polsce, na trwałe zapisały się w jej historii” – podkreślił Stremecki.

Wśród znanych Polek, na które można oddać swój głos, znalazły się: trzy królowe – św. Jadwiga Andegaweńska, Bona Sforza i Marysieńka Sobieńska; księżna Dobrawa; aktorki: Helena Modrzejewska, Pola Negri i Hanka Ordonówna; pisarka i poetka Maria Konopnicka; uczona i noblistka Maria Skłodowska-Curie; mecenaska sztuki i kolekcjonerka Izabela Czartoryska; bohaterki: Emilia Plater walcząca w Powstaniu Listopadowym, Irena Sendlerowa ratująca żydowskie dzieci w czasie II wojny światowej i Elżbieta Zawacka „Zo” – kurierka AK, jedyna kobieta wśród cichociemnych oraz przedwojenna lekkoatletka Halina Konopacka.

Uczestnicy plebiscytu mogą oddać swój głos na dwie kobiety z listy. Zgłoszenia można przesyłać do 15 lutego na kartkach pocztowych pod adresem: Redakcja „Mówią wieki”, ul. Grzybowska 77, 00-844 Warszawa (z dopiskiem „Polka wszech czasów”) lub głosować na stronie MHP www.muzhp.pl. Wśród osób, które wezmą udział w plebiscycie rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

Ogłoszenie wyników nastąpi 7 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski na spotkaniu promocyjnym marcowego numeru „Mówią wieki”, który będzie dedykowany kobietom i ich roli w dziejach Polski. W numerze tym znajdą się także pełne wyniki plebiscytu. (PAP)

akn/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :