Plany Warszawy w staraniach otytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Plany Warszawy w staraniach otytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Program kulturalny na najbliższe trzy miesiące zaprezentowali warszawscy artyści i kuratorzy projektów podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się w remontowanym obecnie „Warsztacie” – miejscu, w którym przygotowywane będą przedsięwzięcia związane ze staraniami o tytuł ESK 2016. Uroczyste otwarcie mieszczącej się przy placu Konstytucji pracowni odbędzie się w piątek.

„Mamy trzy miesiące. Spróbujmy powalczyć o ten tytuł” – rozpoczęła środową konferencję Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 21 czerwca zostanie rozstrzygnięte, które z miast – Gdańsk, Katowice, Lublin, Wrocław czy Warszawa – zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W najbliższych miesiącach każde z miast zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu złoży i zaprezentuje dokument aplikacyjny, w którym znajdzie się m.in. program kulturalny na 2016 rok.

W warszawskiej aplikacji zostanie uwzględnionych kilkadziesiąt pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy. Stołeczne instytucje kultury, organizacje pozarządowe i spółki prawa handlowego, które mogły zgłaszać swoje wnioski w naborze ogłoszonym przez organizatorów przygotowań do konkursu, zgłosiły ok. 350 propozycji – poinformował Tomoho Umeda, prezes agencji Tomo Interactive, która razem z Grzegorzem Piątkiem wygrała przetarg na kierowanie staraniami Warszawy o tytuł ESK 2016. O tym, jakie pomysły znalazły się w programie kulturalnym Warszawy na rok 2016, będzie wiadomo 16 maja, kiedy nastąpi złożenie finałowej aplikacji.

„Łączna liczba podmiotów, które w tych wszystkich wnioskach są wymienione, przekracza tysiąc” – mówił Umeda. Jego zdaniem, ta liczba przeczy stereotypowi na temat tego, że Warszawa jest wyłącznie miastem biznesu i nie ma w niej miejsca na kulturę.

Zlokalizowany przy placu Konstytucji „Warsztat” ma służyć debatom, spotkaniom i kreatywnej pracy warszawiaków nad zmianami w mieście – zapowiedziała Czeszejko-Sochacka. Nad działaniami w nowej siedzibie czuwać będzie „Tłocznia” – powstała w maju zeszłego roku organizacja zrzeszająca 30 licealistów i studentów, która działa na rzecz większego zaangażowania młodych ludzi w życie miasta.

Jak zapowiedział Jakub Supera z „Tłoczni”, w „Warsztacie” zostanie zorganizowane otwarte biuro projektowe i przestrzeń kontaktu z mieszkańcami. Warszawiacy będą tam zapraszani na rozmowy, spotkania i debaty. W „Warsztacie” przywrócona zostanie także informacja o warszawskim programie kulturalnym, której obsługą zajmą się w ramach wolontariatu studenci stołecznych uczelni.

Dzięki staraniom Czeszejko-Sochackiej w gablocie obok „Warsztatu” ponownie będzie działać mała galeria sztuki współczesnej „Witryna”. Powstała w 2007 roku galeria mieści się na zaledwie sześciu metrach kwadratowych, jest za to otwarta przez całą dobę – mówiła założycielka „Witryny” Agnieszka Sural. W czwartek w oknie wystawowym zostanie otwarta wystawa „Bluszcz” Michała Frydrycha, prezentująca jedną z prac artysty – kilometr wijących się wokół „Witryny” kabli.

W starania o tytuł ESK 2016 włączy się festiwal Warsaw Music Week 2011. W dniach 6-14 maja w warszawskich klubach i salach koncertowych odbędzie się kilkadziesiąt imprez, w których udział wezmą gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki klubowej. (PAP)

mce/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :