Placido Domingo w Łodzi

Placido Domingo w Łodzi

7.6. Łódź (PAP) – Światowej sławy tenor Placido Domingo przyleciał w sobotę wieczorem do Łodzi. W poniedziałek wystąpi w Teatrze Wielkim z okazji 90. rocznicy powstania województwa łódzkiego. Będzie to jego jedyny koncert w Polsce podczas tegorocznego światowego tournee.

Artysta po raz pierwszy gości w Łodzi. „Dla nas artystów to zawsze wielkie wydarzenia przybywać do nowego miejsca. Nawet jeśli występowaliśmy na całym świecie, odwiedziliśmy najdalsze jego zakątki, to zawsze te nowe miejsce do którego przybywamy to jest nowe wyzwanie. To będzie nowy koncert, nowe przeżycie i nowe wrażenia dla nas wszystkich” – mówił Placido Domingo.

W koncercie, który rozpocznie się w poniedziałek o godz. 21, Domingo towarzyszyć będzie znakomita chilijska sopranistka Veronica Villarroel.

Artysta przypomniał, że w programie koncertu znajdą się m.in. arie i duety operowe, hiszpańskie Zarzuele a także pieśni do poezji Jana Pawła II z płyty „Amore infinito”. Artysta podkreślił, że Jan Paweł II był nie tylko przywódcą Kościoła Katolickiego, ale także był artystą, wielkim poetą i aktorem.

Opowiadał, że cztery lata temu, tuż przed śmiercią Ojca Świętego, poprosił go czy mógłby wykorzystać w swoim repertuarze niektóre jego utwory. Muzykę do nich napisał m.in. syn artysty. Jak mówił, kiedy myśleli o tym jak papież bardzo kochał ludzi, jak rozumiał ich problemy stwierdzili, że muszą być utwory, które mówią o tym i zaczęli ich szukać.

„Chcieliśmy przekazać ludziom na całym świecie te treści, żeby poznali Jana Pawła II jako poetę a nie tylko jako najwyższego przedstawiciela kościoła katolickiego” – mówił śpiewak.

Orkiestrę łódzkiej opery podczas koncertu poprowadzi światowej sławy dyrygent – Eugene Kohn, który rozpoczynał swoją karierę akompaniując m.in. Marii Callas i przez wiele lat był związany m.in. z nowojorską Metropolitan Opera. Dyrygent zaznaczył, że Polska to szczególny kraj, nie tylko znakomitych kompozytorów, ale również wykonawców i dyrygentów.

Podkreślił jednocześnie, że koncert z Placido Domingo będzie miał dla niego wyjątkowe znaczenie także z tego względu, że jest on nie tylko wybitnym śpiewakiem ale także znakomitym dyrygentem.

Sam Domingo przyznał, że obecnie równolegle prowadzi karierę śpiewaka i dyrygenta. „Myślę, że przyjdzie dzień, kiedy przestanę śpiewać i poświęcę się całkowicie dyrygenturze, bo to kocham” – zaznaczył artysta.

Placido Domingo jest znany także ze wspierania młodych śpiewaków. W 1993 roku ustanowił Operalia – największy obecnie na świecie konkurs wokalny. Artysta liczy, iż wielu polskich, młodych śpiewaków będzie brało udział w tych konkursach.

Placido Domingo (ur. w 1941 roku w Madrycie) to wszechstronny artysta o światowej sławie. Uważany jest za jednego z najwspanialszych i najbardziej znaczących tenorów w historii opery. Jest także powszechnie cenionym dyrygentem i wpływową postacią w muzycznym świecie jako dyrektor naczelny Washington National Opera i Los Angeles Opera.

Dorobek Domingo-śpiewaka obejmuje sto trzydzieści ról scenicznych – więcej niż któregokolwiek z powszechnie znanych tenorów w historii. Z jego udziałem powstało ponad sto nagrań – oper, zbiorów arii i duetów. Za swe nagrania artysta otrzymał jedenaście nagród Grammy i dwie nagrody Latin Grammy. Nakręcił też ponad pięćdziesiąt teledysków, a także cztery filmy pełnometrażowe.

Koncert w Teatrze Wielkim obejrzeć będzie mogło ok. 1100 osób; będzie on bezpośrednio transmitowany na telebimie ustawionym na placu przed gmachem opery. Organizatorzy liczą, że dzięki temu obejrzy go kilka tysięcy osób.

Organizacja koncertu kosztować ma ok. 1,6 mln zł a większość kosztów pokryje Urząd Marszałkowski w Łodzi. Honorowy patronat nad koncertem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :