Ulicami Krakowa przeszła Wielka Parada Smoków

Ulicami Krakowa przeszła Wielka Parada Smoków

6.6.Kraków (PAP) – Kilkadziesiąt barwnych stworów przeszło w sobotę spod Wawelu na krakowski Rynek w Wielkiej Paradzie Smoków. W tegorocznej, dziewiątej już paradzie wzięli udział krewniacy Wawelskiego Smoka – przodkowie mieszkańca Smoczej Jamy oraz jego siostry, bracia, ciotki i wujowie.

Pochód smoków tradycyjnie poprzedzali mali rycerze i damy dworu w wykonanych własnym sumptem i pomysłem strojach.

Spacerujące po Krakowie smoki miały od kilku do kilkunastu metrów długości. Większość gadów była tak duża, że musiały jechać na platformach z kołami, inne napędzane były siłą ludzkich mięśni. Smoki wykonali z tektury, tkanin, styropianu, pianek poliuretanowych i papieru wychowankowie i uczniowie szkół, przedszkoli oraz domów kultury z Krakowa i wielu innych, często bardzo odległych miejscowości.

Sporo stworów wykonano z nietypowych tworzyw – z damskich skarpetek, foremek na jajka, baloników, kół do hula-hoop, a smok o imieniu Kryzysek był zbudowany z karbowanych rur PCV. Były smoki groźne i łagodne, zębiaste, skrzydlaste, lądowe, wodne i podwodne, puszczające bańki mydlane, w okularach i z łuskami wyciętymi z plastikowych butelek.

Osobną kategorią były smoki poprzedzane młodzieżowymi orkiestrami dętymi, dziecięcą kapelą góralską, zespołami tanecznymi, żonglerami, szczudlarzami, a nawet czirliderkami. Przemarsz smoków obserwowały tłumy widzów zgromadzonych wokół krakowskiego Rynku, których nie odstraszył straszniejszy od smoków deszcz.

W sobotni wieczór na Wiśle pod Wawelem odbędzie się widowisko plenerowe z udziałem smoków dochodzących do 25 m długości i 15 m wysokości. Będą pływać na barkach i statkach, animowane przez aktorów Teatru Groteska. Oprawę smoczego widowiska stanowić będą efekty pirotechniczne, kurtyny wodne, światła reflektorów i muzyka.

Przez cały weekend przy Smoczej Jamie pod Wawelem odbywa się Smoczy Piknik Rodzinny z konkursami, pokazami rycerskimi i koncertami.

Pomysłodawcą i organizatorem Wielkiej Parady Smoków oraz innych smoczych atrakcji jest krakowski Teatru Groteska. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :