Fronczewski jest laureatem kilkunastu nagród , między innymi Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, laureatem Złotej Kaczki i Superwiktora.
Piotr Fronczewski – ja ciągle pamiętam Go jak występowałw Kabarecie Olgi Lipińskiej, grając Pana Piotrusia. Jest na pewno aktoremwszechstronnym. Sprawdza się zarówno w kabarecie jak i w filmie , a także w teatrze.Potrafi odnaleźć się w różnych stylach i konwencjach. Wydział aktorski ukończyłw 1968 roku. Jako jedenastoletnie dziecko wystąpił w spektaklu „Żołnierzkrólowej Madagaskaru”. Partnerował Mu wtedy sam Ludwik Sempoliński .
Jego debiut filmowy , to film „Wolne miasto” StanisławaRóżewicza. Pierwszy angaż dostał Fronczewski do Teatru Narodowego w Warszawie.Niestety grywał tam głównie epizody. Kolejny angaż to Teatr Współczesny. Towłaśnie w tym teatrze Piotr Fronczewski zaczął odnosić pierwsze sukcesyaktorskie. W pełni pokazał swój talentaktorski występując przez dziesięć lat w Teatrze Dramatycznym. Zaledwie pokilku latach pracy zawodowej Fronczewski został uznany za jednego znajwszechstronniejszych i najzdolniejszych aktorów. Jest jednym z nielicznychaktorów, którzy grali w trzech dramatach Witolda Gombrowicza: „Ślub”, „IwonaKsiężniczka Burgunda” i „Operetka”.
W pamięci pozostają także inne role teatralne PiotraFronczewskiego: Antenor w „Odprawie posłów greckich” Jana Kochanowskiego, orazBłazen w „Królu Learze”. Na deskach Teatru Dramatycznego mogliśmy Gopodziwiać w „Hamlecie”, „Kaliguli”,„Skizie”. Lata 70te i 80te przyniosły Piotrowi sporo sukcesów w TeatrzeTelewizji. Zagrał w „Trzech siostrach”, w „Otellu” i w „Paradach”.
Był gwiazdą kabaretu Jana Pietrzaka „Pod Egidą” i jakwcześnie wspomniałam „Kabaretu Olgi Lipińskiej”. Fronczewski dysponuje równieżbardzo ciekawym głosem i dużą muzykalnością. Jego dokonania muzyczne są bardzozróżnicowane. Śpiewając przedwojenneprzeboje ujawnił niewątpliwie swój sentymentalny urok. Natomiast występując popseudonimem Franek Kimono dotarł na czołówki list przebojów, choć właściwiebyła to raczej parodia zachowań i mody młodych ludzi.
Fronczewski to zpewnością ulubieniec dziecięcej widowni. Któż z nas nie pamięta ProfesoraAmbrożego Kleksa w adaptacji „Akademii Pana Kleksa” i kontynuacji „Pan Kleks wkosmosie” i „Triumf Pana Kleksa”.
Piotr Fronczewski posiada niezwykły dar, mianowiciepotrafi nawiązać kontakt z każdą publicznością. W filmie po raz pierwszymogliśmy Go zobaczyć w pamiętnym filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”.Filmografia aktora jest bardzo różnorodna i rozległa. Na pewno warto wspomniećchoćby kilka: „Halo Szpicbródka”, „Konsul”, „Miłość ci wszystko wybaczy”,„Królowa Bona”.
W późniejszych latach Piotr Fronczewski wybiera swe rolebardzo starannie i właściwie każda z nich staje się dużym sukcesem. Bardzo dużowystępował w Teatrze Telewizji: „Pułkownik Ptak”, „Wesołych Świąt”, „Trzysiostry”, „Musisz żyć” – to tylko niektóre.
Mało kto wie, że w latach 70tych był inwigilowanywspólnie z Janem Pietrzakiem i Krystyną Jandą przez SB, w ramach akcjiwymierzonej przeciwko twórcom Kabaretu Pod Egidą. Niestety ówczesne władzebardzo bolała popularność kabaretu.
Fronczewski wielokrotnie podkładał dubbing w filmach dladzieci. Warto wspomnieć choćby niektóre: „Epoka lodowcowa”, „Prawdziwa historiakota w butach”, „Iniemamocni”, „Szeregowiec Dolot”. Ma na swoim koncie role wtakich serialach jak” „07 zgłoś się”, „Polskie drogi”, „Królowa Bona”, „Tato ,aMarcin powiedzał…”, „Duch w dom”. Odroku 1999 występuje w polsatowskim serialu „Rodzina zastępcza”. Wciela się tam w postać ojca piątki dzieci,które nieustannie przysparzają Mu problemów ale także i radości.
Fronczewski jest laureatem kilkunastu nagród , międzyinnymi Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, laureatem ZłotejKaczki i Superwiktora.
A.K. 2010-12-10