Piccoli w Cannes o swojej roli papieża w “Habemus papam”

Piccoli w Cannes o swojej roli papieża w “Habemus papam”

W piątek rano odbył się na słynnym festiwalu filmowym pierwszy pokaz film Nanniego Morettiego, opowiadającego o przywódcy Kościoła Katolickiego, który wybrany na następcę Jana Pawła II wpada w depresję i ucieka. Porannemu pokazowi “Habemus papam”, startującemu w głównym konkursie o Złotą Palmę, towarzyszyły ciągłe wybuchy śmiechu i aplauz widzów.

Podczas konferencji prasowej w Cannes 85-letni Piccoli zasugerował, że rolą w “Habemus papam” gotów jest zamknąć swoją filmową karierę. “Szczerze mówiąc, mógłbym teraz powiedzieć: “dość już!” – bo zakończyć teraz, filmem Morettiego, byłoby wyśmienicie” – zaznaczył aktor, który wystąpił do tej pory w ponad 200 obrazach, m.in. w licznych dziełach Luisa Bunuela, Alaina Resnais czy Claude’a Sauteta.

“Natychmiast zaakceptowałem tę rolę, starając się jak najlepiej ukazać podwójne oblicze papieża: papieża trwogi, a zarazem papieża radości płynącej z wiary w Boga” – opowiadał Piccoli.

Dodał, że w czasie kręcenia filmu pozostał “bardzo skupiony” i “oddany” Morettiemu, gdyż jak zaznaczył, “zawsze z wielką uwagą odnosi się do swoich reżyserów”.

Ze swojej strony reżyser “Habemus papam” komplementował francuską gwiazdę kina. “On (Piccoli) był jeszcze lepszy niż się spodziewałem; już po zakończeniu zdjęć do filmu zdałem sobie sprawę z jego milczenia, spojrzeń, sposobu chodzenia i wszystkiego, co wniósł on do postaci i samego filmu” – powiedział Moretti na piątkowej konferencji prasowej w Cannes. “Bez niego (Piccolego) to byłby smutny film” – skwitował włoski reżyser.

“Habemus papam”, który w połowie kwietnia wszedł na ekrany we Włoszech, opowiada o tym, jak nowo wybrany papież zaraz po konklawe ucieka, nie chcąc rozpocząć posługi zwierzchnika Kościoła. Wzywa też na pomoc psychoanalityka, którego postać kreuje sam reżyser. Jedną z najważniejszych ról – rzecznika papieża – Moretti powierzył Jerzemu Stuhrowi. We Włoszech film został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę.

Moretti jest już laureatem Złotej Palmy w Cannes – nagrodzono go tam w 2001 roku za “Pokój syna”.

z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ ro/