Picasso w Frick Collection

Picasso w Frick Collection

Ekspozycja zatytułowana „Picasso’s Drawings, 1890-1921: Reinventing Tradition” (Rysunki Picasaa, 1890-1921: Ponowne wynajdywanie tradycji) obejmuje dokonania artysty od jego ćwiczeń akademickich z lat młodości do dzieł charakterystycznych dla kubizmu i neoklasycyzmu. Są tam rysunki wykonane ołówkiem, kredą, piórkiem, a także gwasze, akwarele i pastele.

„Nasz projekt ma na celu świeże spojrzenie na rysunek Picassa (1881-1973) od wczesnych lat nauki po dojrzałość” – piszą organizatorzy ekspozycji, Frick Collection oraz waszyngtońska National Gallery of Art. Grupuje prace wypożyczone z publicznych i prywatnych kolekcji w Europie i Ameryce. Wiele z nich jest rzadko wystawianych.

Jak podkreślają organizatorzy, zaprezentowany na wystawie 30-letni okres dowodzi, że rysunek był podstawowym środkiem wieloaspektowej sztuki Picassa. Łączy go też z wielką tradycją europejskich mistrzów, jak Jean Auguste Dominique Ingres czy Paul Gauguin. Pokazuje zarówno związki artysty z wirtuozostwem poprzedników, jak i twórczą rywalizację i interakcję. Bada też jego stylistyczne eksperymenty i techniki.

„Efektem jest wnikliwy portret niespokojnego artysty, dla którego akt rysowania może być sposobem myślenia, odkrywania, posiadania, pochlebiania, ośmieszania, eksperymentowania, składania hołdu, wyzwania lub wynalazczości, a czasami wszystkiego naraz” – pisał dziennik „Wall Street Journal”. W Frick Collection zobaczyć można m.in. zdradzającą jeszcze nieporadność statuetkę dziewięcioletniego Picassa, studia z natury, portrety, sylwetki akrobatów i akty. Od wykonywanych techniką przedstawiającą np. „Mother and Child and Study of Hands”, bądź „Acrobat in Blue”, poprzez kubistyczne „Still Life with Chocolate Pot” oraz „Standing Nude”, aż po pochodzące z lat dwudziestych minionego wieku, neoklasyczne „Head of a Woman” lub „Woman with Flowered Hat”.

Frick Collection jest kameralnym, ekskluzywnym muzeum na Manhattanie ulokowanym w pałacu wzniesionym dla amerykańskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki Henry’ego Claya Fricka (1849-1919).

Galeria gromadzi dzieła najwybitniejszych artystów europejskich, w tym Holbeina, Tycjana i El Greco. Posiada także wspaniałe zbiory rzeźb w brązie, sztuki dekoracyjnej, XVIII-wiecznych mebli francuskich oraz porcelanę z Limoges, orientalne dywany itp. Kolekcja Fricka jest ciągle uzupełniana o nowe nabytki.

Wystawa czynna będzie do 8 stycznia, po czym zostanie przeniesiona do National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kar/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :