Koncert w 110. rocznicę Filharmonii Narodowej

Koncert w 110. rocznicę Filharmonii Narodowej

Filharmonia to nie tylko budynek, nie tylko repertuar, nie tylko umiejętności osób tutaj występujących, to także siła charakteru, siła woli, by ten ośrodek funkcjonował jak najlepiej – powiedział w sobotę w filharmonii prezydent Bronisław Komorowski.

Podziękował za pracę całemu zespołowi, wszystkim, którzy – jak mówił – pracują na chwałę Filharmonii Narodowej w Warszawie. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył dyrygenta, kompozytora, dyrektora artystycznego tej placówki Antoniego Wita.

Jubileusz Filharmonii Narodowej w Warszawie postanowiono upamiętnić koncertem odtwarzającym pierwszy występ warszawskich filharmoników z 5 listopada 1901 roku. Wówczas na scenie filharmonii jako solista zaprezentował się przyszły mąż stanu Ignacy Jan Paderewski. Koncert prowadził dyrygent i kompozytor Emil Młynarski, pierwszy dyrektor filharmonii.

W programie jubileuszowego koncertu znalazły się utwory, które wykonano 110 lat temu: kantatę uroczystą „Żyj pieśni” Władysława Żeleńskiego, symfonię d-moll Zygmunta Stojowskiego, uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki, poemat symfoniczny „Step” Zygmunta Noskowskiego, koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego oraz utwory Fryderyka Chopina: ballada As-dur, nokturn G-dur nr 2, mazurek fis-moll nr 3 i polonez As-dur.

Wykonania granych przez Paderewskiego 110 lat temu utworów – napisanego przez niego koncertu fortepianowego oraz kompozycji Chopina – podjął się wybitny wietnamski pianista Dang Thai Son, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej wystąpiła pod dyrekcją Antoniego Wita.

Jak przyznawał solista w rozmowach z dziennikarzami, jest to jego pierwsze wykonanie koncertu fortepianowego a-moll Paderewskiego. Thai Son, żałując, że utwór jest mało znany poza Polską, a w ojczyźnie kompozytora wykonywany okazjonalnie, zapowiadał włączenie koncertu fortepianowego do swojego repertuaru.

We foyer filharmonii w przerwie koncertu zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który był również jednym z fundatorów Filharmonii Narodowej.

Otwarcie filharmonii w 1901 roku było w Warszawie wielkim wydarzeniem. O koncercie inauguracyjnym rozpisywała się prasa.

Największą uwagę warszawskiej publiczności zwrócił czterdziestoletni wówczas Paderewski. „I byłby grał bez końca, gdyby nie północ, która zaskoczyła oczarowanych i zasłuchanych uczestników tych godów fortepijanowych” – donosił po koncercie „Kurier Warszawski”. Pisano w nim: „najgoręcej oklaskiwano Paderewskiego, zarówno jako natchnionego twórcę koncertu fortepianowego, jak idealnego wykonawcę tego koncertu oraz grubej wiązanki arcydzieł Chopina i tuzina dodatków nadprogramowych, poczerpniętych z bogatej skarbnicy melodji tegoż mistrza tonów”. Po koncercie goście udali się na ucztę do pałacu finansisty i fundatora warszawskiej filharmonii Leopolda Kronenberga, aby uczcić przypadające 6 listopada urodziny Paderewskiego.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygowali dotychczas wybitni muzycy: Edvard Grieg, Siergiej Prokofjew, Siergiej Rachmaninow, Maurice Ravel, Camille Saint-Saens, Richard Strauss i Igor Strawiński. Obecnie zespół prowadzi Antoni Wit.

Od 1955 roku w filharmonii organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.(PAP)

mce/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :