Otwarcie plenerowej wystawy Pomarańczowej Alternatywy

Otwarcie plenerowej wystawy Pomarańczowej Alternatywy

11.09. Warszawa (PAP) – „Rząd struga wariata” i „Galopującą inflację” – te i wiele innych budzących dziś sentyment akcji Pomarańczowej Alternatywy można sobie przypomnieć na plenerowej wystawie fotograficznej „To krasnoludki obaliły komunizm”. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w piątek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Wydarzeniu towarzyszył happening „Tylko krasnoludki uzdrowią polską piłkę nożną”, podczas którego działacze Pomarańczowej Alternatywy Waldemar „Major” Fydrych i Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc werbowali wśród przechodniów nowe piłkarskie talenty.

Wystawa, organizowana przez Fundację Pomarańczowa Alternatywa i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, związana jest z obchodami 20-lecia upadku komunizmu. „Finansują ją ważne instytucje państwowe jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa i Narodowe Centrum Kultury. Dołożyło się także kilka miast: Gdańsk, Łódź i Toruń. Wystawa ma charakter cykliczny, a Warszawa jest jej ostatnią lokalizacją w Polsce. Są to mniej poważne, ale ważne materiały, ponieważ wystawa obrazuje robienie rzeczy istotnych w sposób zabawny” – powiedziała PAP Agnieszka Kurel z Fundacji Pomarańczowa Alternatywa.

„Na wystawie znalazły się zdjęcia z happeningów Pomarańczowej Alternatywy od lat 80. do dnia dzisiejszego. Będzie można sobie przypomnieć takie akcje jak +Zatrzymanie galopującej inflacji+ czy +Rząd struga wariata+. Zapraszam wszystkich, bo to ostatnia taka wystawa w tym roku w Polsce i potrwa do 30 września” – powiedział PAP Waldemar „Major” Fydrych, lider Pomarańczowej Alternatywy.

Wystawa dokumentuje słynne happeningi ruchu Pomarańczowa Alternatywa z lat 1986-2009. Zdjęcia ułożone są w porządku chronologicznym: od rysunków pierwszych krasnoludków malowanych na murach w latach 1981-1982 po dokumentację happeningów – w tym zdjęcia z 2004 roku z akcji wspierających Pomarańczową Rewolucję, kiedy to krasnoludki dziergały szal poparcia dla Ukrainy. Wystawa wzbogacona jest o materiały pochodzące z IPN-u, dotyczące esbeckiej operacji „Medium”, którą prowadzono w PRL przeciwko aktywistom Pomarańczowej Alternatywy.

„To był piękny okres, piękny czas. Miałem to szczęście, że dość szybko poznałem +Majora+ i zainspirowany jego akcjami zacząłem organizować podobne happeningi w Łodzi. Szybko udało mi się zebrać grupę entuzjastów i tak naprawdę nie ma wielkiej przesady w tym, że to krasnoludki obaliły komunę, ponieważ władza ośmieszona przestaje być władzą groźną. Społeczeństwo stanu wojennego było zatomizowane, przestraszone, represjonowane i tym samym niechętne jakichkolwiek działaniom. Tkwiło w permanentnej apatii. Pomarańczowej Alternatywie udało się rozruszać ulicę i wciągnąć w te happeningi sporo młodych ludzi – na przykład na Rewolucji Krasnoludków (1 czerwca 1988) pojawiło się 10 tys. osób przebranych za krasnoludki. Wobec takiej siły absurdu władza jest bezradna” – wspominał Krzysztof Skiba.

Według niego, działania Pomarańczowej Alternatywy „prowadziły do demoralizacji służb porządkowych, ponieważ człowiek pracujący w milicji musiał czuć sens wykonywania swojej pracy, a to się załamywało, gdy przyszło mu gonić krasnoludka”. „Swego czasu siedziałem w radiowozie w towarzystwie Gąski Balbinki, Misia Uszatka i Królewny Śnieżki, ponieważ nasi aktywiści przebierali się również za postaci z bajek. Był też inny zabawny happening podczas rocznicy rewolucji październikowej. Zgodnie z instrukcją wszyscy aktywiści ubrali się na czerwono, a wówczas milicja obywatelska wydawała komendy: +łapać czerwonych!+. W kontekście władzy komunistycznej było to absurdalne. Podczas akcji +Galopująca inflacja+ biegaliśmy tam i z powrotem po ulicy Piotrkowskiej w Łodzi z tabliczkami +galopująca inflacja+” – opowiadał Skiba.

Zaraz po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu wystawy członkowie Pomarańczowej Alternatywy zaczęli rozdawać przechodniom pomarańczowe czapeczki i zachęcać do zademonstrowania swoich talentów piłkarskich. „Im więcej krasnoludków, tym więcej wolności” – nawoływał przez megafon Krzysztof Skiba, a przechodnie rozgrywali zaimprowizowany mecz. Każdy, kto czynnie włączył się do happeningu, otrzymywał także pomarańczę.

„Krasnoludek to postać z bajki, która budzi sympatię. Leśny skrzaty od zawsze pomagały ludziom i słabszym. Krasnoludek kojarzy się pozytywnie. Pomarańczowa Alternatywa to hasło i idea uniwersalna – można ją rozszerzyć na sport. Chcemy rozbroić bombę frustracji związaną z piłką nożną. Pokazać, że to można potraktować ze śmiechem. To tylko gra. Ważne są decyzje gospodarcze i to, w jakim kierunki pójdą reformy, a nie piłka nożna” – tłumaczył Skiba.

„Jeśli krasnoludki obaliły komunizm, a nikt nie chce się wziąć za polską piłkę nożną, to one się za nią wezmą. Dzisiaj na ulicach Warszawy przeprowadziliśmy pierwszy nieustawiany mecz w Polsce” – dodał „Major”.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września na Krakowskim Przedmieściu przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :