Oscar Jana A.P. Kaczmarka w poznańskim muzeum

Oscar Jana A.P. Kaczmarka w poznańskim muzeum

25.06. Poznań (PAP) – Statuetkę Oscara, należącą do Jana A. P. Kaczmarka, można od piątku oglądać w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jak zapowiedział kompozytor, Oscar trafia do muzeum "na czas nieokreślony".

W 2005 roku Jan A. P. Kaczmarek zdobył Oscara z muzykę do filmu "Marzyciel" ("Finding Neverland") Marca Forstera.

"W muzeum jest wystawa poświęcona mojej osobie i Oscarowi, na zaproszenie tej instytucji z przyjemnością przyjechałem i przekazałem statuetkę. Myślę, że to ważne, by w moim mieście Oscar pomieszkał przez jakiś czas" – powiedział PAP Kaczmarek.

Jak wyjaśnił, do tej pory statuetka stała na półce w jego domu w Los Angeles. Przyznał, że wiele osób oglądających tam statuetkę wolało nie dotykać cennego trofeum.

"Wśród tych, którzy marzą o zdobyciu Oscara jest grupa osób, które wierzą, że jeśli dotkną Oscara innej osoby, to sami nie zdobędą tej nagrody. Przyznam, że ja przed zdobyciem swojego Oscara dotykałem statuetkę należącą do innej osoby" – powiedział.

Z myślą o oscarowych szansach odwiedzających muzeum, wystawiona nagroda będzie stała w gablotce bez możliwości jej dotykania.

Jan A.P. Kaczmarek zapowiedział też, że od przyszłego roku będzie chciał organizować w Poznaniu międzynarodowy festiwal filmowy z udziałem znanych gwiazd. Na razie jednak bliższe szczegóły dotyczące tej imprezy nie są znane.

Oscar jest nagrodą przyznawaną rokrocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę w branży filmowej na świecie.

Statuetka ma postać rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu. Waży blisko 4 kg i ma ok. 35 cm wysokości. Figurka jest pokryta złotem.(PAP)

rpo/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :