Opera Narodowa chce organizować „Festiwal Chopin i jego Europa”

Opera Narodowa chce organizować „Festiwal Chopin i jego Europa”

Festiwal do tej pory był organizowany przez Narodowy Instytut Chopina.

Minister poinformował, że tegoroczna edycja festiwalu „Chopin i jego Europa” jest już prawie przygotowana.

„Dyskutujemy teraz czy +Chopin i jego Europa+ powinien być przedsięwzięciem nadal prowadzonym w ramach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (…), czy np. przez Operę Narodową. Waldemar Dąbrowski zgłosił chęć poprowadzenia tego przedsięwzięcia w trochę zmodyfikowanej formule” – poinformował Zdrojewski.

Jak powiedział, festiwal miałby być nadal odbywać się „z udziałem” Stanisława Leszczyńskiego – twórcy i dyrektora festiwalu.

„Wolałbym się nad tym wszystkim zastanawiać już z nowym dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a nie teraz, kiedy trwa konkurs na szefa instytutu (…). Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i wtedy dopiero podamy informację jak będzie przebiegał festiwal i w ramach jakiej struktury się będzie mieścił” – podkreślił szef resortu kultury.

O skomplikowanej sytuacji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w ostatnich tygodniach często informowały media.

W grudniu z funkcji zastępcy dyrektora instytutu ds. edukacji muzycznej, nagrań i koncertów zrezygnował Stanisław Leszczyński – pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu muzycznego „Chopin i jego Europa”. Powodem dymisji był – jak mówił PAP Leszczyński – „rażący brak kompetencji w kierowaniu instytucją kultury” przez obecnego p.o. dyrektora Kazimierza Monkiewicza.

Z kolei Kazimierz Monkiewicz tłumaczył w rozmowie z PAP, że negatywna ocena jego osoby, jako dyrektora Instytutu, dokonana przez Leszczyńskiego, może być efektem wprowadzenia dyscypliny formalno-prawnej i finansowej, którą zaproponował po wejściu do Instytutu w styczniu 2011 r.

Minister kultury ogłosił konkurs na szefa Instytutu w styczniu, ma on zakończyć się 13 marca.(PAP)

agz/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :