Karol Dickens po 200 latach globalną marką towarową

Karol Dickens po 200 latach globalną marką towarową

Dickens (1812-1870), choć żył w czasach wiktoriańskich, nadal ma status globalnego, literackiego celebryty. Największe festiwale jego twórczości odbywają się w USA, hrabstwo Kent zarabia na literackiej turystyce śladami Dickensa, a jego książki są żelaznym repertuarem szkolnych lektur.

Pisarz podziwiany jest za styl, zmysł obserwacji, barwną charakterystykę postaci, społeczną wrażliwość. Dickens dał światowej literaturze postacie Pickwicka, Olivera Twista, Fagina, Scrooge’a, Davida Copperfielda, Nicholasa Nickleby’ego i wiele innych.

Imieniem Dickensa i postaci z jego książek nazywane są angielskie puby. Popularna nazwa sklepu ze słodyczami to „Sweet Expectations” („Wielkie Nadzieje”) będąca tytułem jednej z jego powieści.

„Wszystko to, o czym pisał Dickens w latach 40 XIX w. jest wciąż obecne we współczesnej rzeczywistości: przepaść między bogatymi, a biednymi, korupcja w świecie finansjery, sprzedajni posłowie parlamentu, rządy absolwentów elitarnej szkoły prywatnej Eton” – wskazuje w wywiadzie prasowym autorka biografii pisarza Claire Tomalin.

„Pierwsze kroki Dickens stawiał jako reporter. Stąd jego styl łączy obserwacyjny zmysł reportera z wyobraźnią poetycką. Ubarwia rzeczywistość literackim językiem” – dodaje Tomalin.

„Ponieważ Dickens był dobrym pisarzem, to jego fabuła wciągała czytelnika. Zmuszał przez to ludzi z warstw społecznie uprzywilejowanych do czytania o tym, o czym wiedzieć nie chciały – warunkach życia klas społecznie upośledzonych. Literacka beletrystyka to jeden z najsubtelniejszych sposobów mówienia prawdy” – powiedział BBC Paul Abbott, producent i scenarzysta telewizyjny.

Miastem najbardziej dumnym z Dickensa jest Portsmouth, gdzie pisarz urodził się i mieszkał przez pierwsze trzy lata życia. Jego imieniem nazwana jest jedna z dzielnic. Władze portowego miasta chcą mu wznieść pomnik, co wywołuje kontrowersje, ponieważ pisarz stronił od wszelkiej ostentacji.

Znani aktorzy m. in. Sheila Hancock i Simon Callow będą we wtorek w Portsmouth czytać fragmenty książek Dickensa dzieciom szkolnym.

Sekretarz stanu ds. szkół Nick Gibb sądzi, że każde dziecko szkolne powinno przeczytać książkę Dickensa przed 11 rokiem życia. Sądzi, że rozwinie to w nich umiejętność koncentracji i przeciwdziałać będzie skutkom komputeryzacji.

W Kencie (hrabstwie w południowo-wschodniej Anglii) z Dickensem związane są Chatham, gdzie mieszkał w młodości, Broadstairs – dokąd przyjeżdżał na wakacje, Rochester – tam napisał cztery powieści i Higham, gdzie zmarł. Dickens jest dla Kentu ważną turystyczną atrakcją, której wkład do lokalnej gospodarki oceniany jest na ok. 2 mln funtów rocznie.

W Londynie z twórczością Dickensa związany jest m. in. Old Curiosity Shop(Magazyn Osobliwości), który – jak się sądzi – posłużył mu za inspirację do nowelki pod tym samym tytułem. Dom stojący wśród budynków London School of Economics pochodzi z XVI w., zbudowany jest z budulca służącego do budowy statków.

„Dickens jest globalnym, literackim celebrytą. Jest pionierem publikowania książek w prasie w odcinkach. Osobiście promował swoje książki spotykając się z czytelnikami i jeżdżąc z wykładami. Docenił też znaczenie rynku czytelniczego w USA” – mówi o nim dr Cathy Waters, anglistka z uniwersytetu w Kent. (PAP)

asw/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :