Olga Jackowska – Kora pierwsza dama polskiego rocka ma 60 lat

Olga Jackowska – Kora pierwsza dama polskiego rocka ma 60 lat

„Boskie Buenos”, „Karuzela marzeń”, „Kocham cię kochanie moje”, „Szał niebieskich ciał”, „Luciolla”, czy „Bez ciebie umieram” – to przeboje, które przyniosły Korze i Maanamowi ogromny sukces i zapewniły im muzyczną ponadczasowość.

Olga Jackowska urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Jako nastolatka związana była z tamtejszym ruchem hipisowskim, szybko weszła w światek artystyczny. Przyjaźniła się m.in. z Piotrem Skrzyneckim, Krystyną Zachwatowicz, czy Wiesławem Dymnym.

Zadebiutowała w 1976 roku z zespołem Maanam. Momentem przełomowym okazał się ich koncert w 1980 roku w Opolu. Na nowej fali polskiego rocka wokalistka i zespół z dnia na dzień stali się wielkimi gwiazdami.

W 2008 roku, po tym jak były mąż Kory i twórca Maanamu, Marek Jackowski, doznał wypadku na scenie zespół koncertował przez kilka miesięcy bez niego, by ostatecznie zawiesić swoją działalność. Od stycznia 2009 roku Kora występuje z większością muzyków z ostatniego składu zespołu pod szyldem Kora, natomiast Jackowski założył nową formacje – The Goodboys.

Na 35-lecie powstania Maanamu, zremasterowano reedycje wszystkich studyjnych albumów zespołu oraz solowych Kory. Kolekcję uzupełniła premierowa kompilacja ostatnich prac grupy przed zakończeniem działalności, „The Rest Of Maanam”, stanowiąca suplement do boxu Simple Story. Kora świętowała swoje 35-lecie na scenie podczas festiwalu Top Trendy, gdzie wręczono jej Bursztynowego Słowika.(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :