Od 1 lipca akcja promująca polskie kino w Ameryce Łacińskiej

Od 1 lipca akcja promująca polskie kino w Ameryce Łacińskiej

29.06. Warszawa (PAP) – 1 lipca rozpocznie się cykl festiwali promujących polskie filmy w Ameryce Łacińskiej. Pokazy najciekawszych polskich produkcji ostatnich lat odbędą się w siedmiu krajach: Meksyku, Peru, Ekwadorze, Boliwii, Chile, Wenezueli i Brazylii.

Publiczność z Ameryki Łacińskiej obejrzy m.in.: "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego i "Komornika" Feliksa Falka.

"Akcja rozpocznie się festiwalem w Meksyku, gdzie w trzech miastach – Meksyku, Guadalajarze i Tijuanie – od 1 do 15 lipca pokazanych zostanie 15 filmów" – poinformował PAP jeden z organizatorów przedsięwzięcia, firma Manana z Warszawy, która zajmuje się dystrybucją kina autorskiego w Polsce, a specjalizuje się w filmach z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki.

Jak zaznaczono w komunikacie, "będzie to najszersza prezentacja polskiego kina w historii Meksyku; pokazy polskich filmów w stolicy kraju odbędą się w meksykańskiej Filmotece, która jest niekwestionowanym centrum kultury filmowej w kraju".

W programie meksykańskiego festiwalu znajdą się filmy: "Chopin. Pragnienie miłości" (2002, reż. Jerzy Antczak), "Żurek" (2003, reż. Ryszard Brylski), "Wesele" (2004, reż. Wojciech Smarzowski), "Komornik" (2005, reż. Feliks Falk), "Plac Zbawiciela" (2006, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze), "Jasminum" (2005, reż. Jan Jakub Kolski), "Ogród Luizy" (2007, reż. Maciej Wojtyszko), "Wszystko będzie dobrze" (2007, reż. Tomasz Wiszniewski), "Katyń" (2007, reż. Andrzej Wajda), "Sztuczki" (2007, reż. Andrzej Jakimowski), "Serce na dłoni" (2008, reż. Krzysztof Zanussi), "Mała Moskwa" (2008, reż. Waldemar Krzystek), "Magiczne drzewo" (2009, reż. Andrzej Maleszka), "Wojna polsko-ruska" (2009, reż. Xavery Żuławski), "Palimpsest" (2006, reż. Konrad Niewolski).

Organizatorami festiwalu w Meksyku są – oprócz firmy Manana – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku oraz Cineteca Nacional de Mexico.

Kolejnym etapem promocji polskiego kina w Ameryce Łacińskiej będzie Peru, gdzie festiwal rozpocznie się w sierpniu.(PAP)

jp/ hes/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :