Niemcy: Odzyskano skradziony obraz Caravaggia

Niemcy: Odzyskano skradziony obraz Caravaggia

28.06. Berlin (PAP) – Wart nawet 100 mln dolarów obraz "Pojmanie Chrystusa" włoskiego mistrza wczesnego baroku Caravaggia, który skradziono przed dwoma laty z ukraińskiego muzeum, został odzyskany – poinformowała w poniedziałek niemiecka policja.

W Berlinie zatrzymano cztery osoby podejrzane o kradzież i handel dziełami sztuki.

Trzech Ukraińców i Rosjanina aresztowano w piątek, kiedy próbowali sprzedać obraz skradziony w końcu lipca 2008 roku z Muzeum Sztuki Zachodniej i Wschodniej w Odessie – podały we wspólnym komunikacie niemiecka policja i prokuratura we Frankfurcie.

Obraz "Pojmanie Chrystusa", nazywany też "Pocałunkiem Judasza", pochodzi z 1602 roku.

Aresztowania w Berlinie niemiecka policja dokonała we współpracy z kolegami z Ukrainy, którzy aresztowali tam 20 osób podejrzanych o kradzieże dzieł sztuki.

"Pojmanie Chrystusa" zostało zakupione przez rosyjskiego ambasadora we Francji i ofiarowane księciu Władimirowi Aleksandrowiczowi Romanowowi w końcu XIX wieku. Po rewolucji bolszewickiej trafiło do zbiorów szkoły sztuk pięknych w Odessie, a potem do muzeum.

Jest to jedno z bardziej znanych dzieł Caravaggia (1571-1610), uznawanego przez historyków sztuki za pierwszego malarza barokowego, podkreślającego teatralność ukazywanych scen dramatycznym światłocieniem, który wydobywa przedstawiane sceny z głębokiego mroku. Obraz przedstawia wydarzenie z Nowego Testamentu. Kiedy Judasz przybył do Ogrójca z żołnierzami, by wskazać im Chrystusa, podszedł do niego i złożył na jego policzku pocałunek. Jezus ucałował zdrajcę, mówiąc: "Judaszu, pocałunkiem wydajesz Syna Człowieczego?".

Identyczne z odesskim płótno znajduje się również w zbiorach Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie. Początkowo "Pojmanie Chrystusa" z Odessy uważano za kopię obrazu z Dublina, ale w latach 50. moskiewska specjalistka Ksenia Malickaja udowodniła, że także on wyszedł spod pędzla Caravaggia. (PAP)

klm/ ap/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :