O kłopotliwej roli Sobieskiego mówił na festiwalu w Gdyni Skolimowski

O kłopotliwej roli Sobieskiego mówił na festiwalu w Gdyni Skolimowski

Film Jerzego Skolimowskiego światową premierę miał 6 września 2010 roku. Od tego czasu artysta przemierzył ze swoim obrazem już prawie cały świat. „Kończąc ten film miałem świadomość, że jest to najprawdopodobniej najlepszy film, jaki udało mi się zrobić” – powiedział na środowej konferencji prasowej Jerzy Skolimowski.”Byliśmy już na kilkudziesięciu festiwalach i kilkunastu premierach w różnych krajach. (…) Muszę przyznać, że film odbierany jest na świecie znakomicie” – powiedział reżyser.

„Essential Killing” zdobył już wiele nagród. Wśród nich m.in. Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej, Nagrodę CinemAvvenire, Nagrodę Specjalną Jury oraz Puchar Volpi dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

„Sukces tego filmu spowodował lawinę różnych moich retrospektyw. Pojutrze zaczyna się w Stanach ogromna, dwumiesięczna retrospektywa wszystkich moich filmów. Organizują to Museum of the Moving Image w Nowym Jorku oraz Harvard Film Archive. (…) Filmy pokazywane będą m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles. To jest, jak mówią, niespotykana jeszcze impreza dotycząca polskich artystów” – powiedział Skolimowski.

Podczas konferencji reżyser wspomniał także o swoich aktorskich osiągnięciach. Skolimowski bowiem gra właśnie Króla Jana III Sobieskiego – jedną z głównych ról w międzynarodowej produkcji „Bitwa pod Wiedniem” w reżyserii Renzo Martinelliego.

„Przedwczoraj wróciłem z planu filmowego. (…) Grałem ostatnio scenę w zbroi, która waży 25 kilo i w futrzanym płaszczu, który waży kilkanaście kilo. Musiałem ciągnąć konia pod górę, lano na nas sztuczny deszcz, a w drugiej ręce trzymałem szablę. Działo się to w Rumunii w 35 – stopniowym upale. Zapłaciłem więc cenę za to, że cały czas zgadzam się grywać” – mówił Skolimowski. „Premiera przewidziana jest mniej więcej za rok. Razem ze mną grają m.in. Daniel Olbrychski, Borys Szyc, Alicja Bachleda–Curuś i Piotr Adamczyk. To jest wielka produkcja” – dodał artysta.

Podczas 36 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni prezentowana jest także wystawa malarstwa Jerzego Skolimowskiego. Jego prace wystawiane były już w wielu krajach m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Włoszech, Grecji i w Niemczech. Teraz od 6 do 8 czerwca zobaczyć je można w gdyńskiej galerii „Od czasu do czasu”.

Film „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego z główną rolą Vincenta Gallo, walczy o Złote Lwy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. (PAP)

dog/ abe/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :