Nowy prezydent UE ma fanów w Japonii – jako poeta

Nowy prezydent UE ma fanów w Japonii – jako poeta

25.11. Bruksela (PAP) – Nowy prezydent Unii Europejskiej Herman Van Rompuy nie jest być może jeszcze zbyt znany na arenie międzynarodowej, ale w Japonii zyskuje sobie wielbicieli …jako poeta a nie polityk.

Były premier Belgii, który na szczycie w Brukseli w ubiegły czwartek został wybrany na pierwszego przewodniczącego Rady Europejskiej, jest twórcą haiku, wywodzących się z Japonii krótkich utworów poetyckich, składających się z 17 sylab.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że pierwszy w historii prezydent Unii Europejskiej kocha haiku. Wspaniale jest wiedzieć, że haiku, które jest częścią japońskiej kultury, sięga tak daleko” – powiedziała Kaoru Fujimoto z Międzynarodowego Towarzystwa Haiku.

Zaznaczyła, że haiku jest twórczością, która „chwyta każdą chwilę” i w krótkich zdaniach „wyraża wszystko, co się czuje”. Według pani Fujimoto na świecie są ponad dwa miliony twórców haiku.

62-letni Van Rompuy jest być może najbardziej znany z utworu, który poświęcił swoim włosom. W wolnym tłumaczeniu brzmi on tak:

„Wiatr burzy włosy,

po latach pozostał wiatr,

żal, że włosów brak”. (PAP)

ksaj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :