Nowa płyta Arethy Franklin na50-lecie twórczości

Nowa płyta Arethy Franklin na50-lecie twórczości

„The Great American Songbook” – to tytuł albumu, który zawiera kompozycje m.in. Billy’ego Strayhorma, Cole’a Portera, Irvinga Berlina, George’a Iry Gershwina, Johnny’ego Mercera czy Hanka Williamsa, których utwory znajdowały się na stałe w repertuarze amerykańskiej wokalistki.

Ta pojedyncza płyta jest rodzajem zwiastunu ukazującego się równolegle bogatego katalogu jej twórczości pt. „Take a Look: Aretha Franklin Complete on Columbia” – informuje polski dystrybutor płyty Sony Music Poland.

Jest to pamiątkowy i ekskluzywnym box, jakimi honorowano takich artystów jak: Miles Davis, Louis Armstrong, Billie Holiday, Tony Bennetta, Bob Dylan czy Elvis Presley.

Box zawiera najważniejsze w karierze wokalistki utwory z lat 1960-1965 zebrane na 12 płytach. W tej rocznicowej kolekcji zatytułowanej „Take a Look: Aretha Franklin Complete on Columbia” znajdują się płyty z oryginalną grafiką, wersje nagrań mono, mixy, alternatywne wersje, zapisy ze studia nagraniowego, zaaranżowane na nowo z udziałem legendarnych producentów oraz DVD z zapisem występów telewizyjnych Arethy Franklin.

„Historyczna dokładność, dbałość o szczegóły oraz odkurzenie archiwów Legacy Recordings, zostały docenione przez znawców i wielbicieli muzyki na całym świecie” – można przeczytać w materiałach zapowiadających to wydawnictwo, które się ukazało nakładem Legacy i Columbii.

„Jej głos pozostaje jednym z największych skarbów amerykańskiej muzyki” – uznają krytycy muzyczni, także ci, spoza Ameryki. „Złota rocznica Arethy na scenie muzycznej, od jej początków jako piosenkarki gospel, stanowi wyjątkowy moment w muzyce amerykańskiej, jak również w społecznym i kulturowym dorobku” – mówi Adam Block, główny menedżer Legacy Recordings. – +Take a look+ jest hołdem składanym ikonie amerykańskiej muzyki” – dodaje.

„Take a Look” zawiera także bogatą 60-stronicową książeczkę, z niepublikowanymi wcześniej zdjęciami piosenkarki, wykonanymi przez Dona Hunsteina, wspomnieniami Johna Hammonda, który to właśnie podpisywał kontrakt z młodą artystką gospel, dyskografię oraz single Arethy wydane w Columbia a także obszerny esej pt.„Bold Soul Ingénue” napisany przez Daphne A. Brooksa, profesora literatury angielskiej oraz afrykańsko-amerykańskich studiów na Uniwersytecie w Princeton.

Aretha Franklin, afroamerykańska piosenkarka, urodziła się 25 marca 1942 r. w Memphis w USA. Zwano ją Queen of Soul – królowa soulu, ponieważ swoim głębokim, ciepłym głosem i sposobem interpretacji przyczyniła się do popularyzacji tego gatunku. Uznanie zdobyła też, jako wykonawczyni tanecznego popu, gospel i wokalnego jazzu.

Jest zdobywczynią 18 nagród Grammy; była pierwszą kobietą wprowadzoną do Rock and Roll Hall of Fame w roku 1987; występowała na dwóch prezydenckich inauguracjach, a także otrzymała Presidential Medal of Freedom w 2005 roku – najwyższe amerykańskie odznaczenie narodowe. Jej piosenka „Respect” zajmuje piąte miejsce na liście 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Ten sam magazyn, według sondażu z listopada 2008 roku, uznał ją za najlepszą piosenkarkę ery rocka.

Przez lata z Arethą pracowała matka Whitney Houston – Cissy Houston, śpiewając w chórkach. Franklin jest matką chrzestną Whitney Houston i, niewątpliwie, wywarła wpływ na wokalistkę, kształtując jej manierę i sposób śpiewania.

Aretha Franklin wystąpiła w kilku filmach, m.in. w słynnym obrazie lat 80. pt. „Blues Brothers” i jego kontynuacji z 2000 roku.

W 2010 roku u artystki zdiagnozowano chorobę nowotworową.(PAP)

abe/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :