Erykah Badu wystąpi w Polsce trzy razy

Erykah Badu wystąpi w Polsce trzy razy

Erykah Badu ma na swoim koncie 6 solowych albumów oraz wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jej debiutancki album „Baduizm” ukazał się w 1997 roku i wciągu zaledwie kilku miesięcy sprzedał się w nakładzie ponad 3 milionów kopii.

Amerykański przemysł muzyczny docenił artystyczny debiut Eryki i uhonorował ją w 1997 roku dwiema statuetkami Grammy. Piosenkarka zdobyła nagrody za Najlepszy Album R and B („Baduizm”) i jako Najlepsza Wokalistka R and B za utwór „On and On”.

W tym samym roku ukazał się drugi album zatytułowany „Live” będący zapisem dużej trasy koncertowej „Smokin’ Grooves Tour”. Album sprzedał się w nakładzie ponad 2 mln kopii, a utwór zatytułowany „Tyrone” ukazał nową twarz Eryki jako uzdolnionej poetki i autorki tekstów.

Na swój trzeci album zatytułowany „Mama’s Gun” Erykah kazała czekać aż trzy lata. I opłacało się, album okazał się kolejnym wielkim sukcesem i ugruntował, i tak już silną, pozycję Eryki na rynku muzycznym.

Po kolejnych 3 latach przerwy ukazał się czwarty album Erykah zatytułowany „Worldwide Underground” (2003). W ramach trasy koncertowej promującej album, artystka odwiedziła po raz pierwszy Polskę, dając występ w Sali Kongresowej w Warszawie.

Ma na swoim koncie udaną współpracę z wieloma znakomitymi artystami m.in. z Macy Grey, Chaka Khan Busta Rhymes, Outcast, The Roots, D’Angelo, Common, Guru, Mos Def, Jill Scott. Jej współpraca z The Roots nad utworem „You Got Me” (1999) zaowocowała zdobyciem w 2000 roku trzeciej w jej karierze nagrody Grammy, w kategorii Najlepszy Duet lub Grupa Rap.

Erykah Badu jest również cenioną aktorką. Ma za sobą występy w filmach „Blues Brothers 2000”, „The Cider House Rules” i „House of D”.

Artystka chętnie angażuje się w wielorakie akcje charytatywne. Jest właścicielką wytwórni płytowej Control FreaQ Records, która ma pomóc w karierze młodym artystom oraz klubu Black Forest Theater w Dallas, gdzie w ramach akcji charytatywnych występuje m.in. z Jill Scott i Prince’m.

Jej ostatnie albumy to powiązane ze sobą 2 części trylogii: „New Amerykah Part One (4th World War)” z 2008 roku i „New Amerykah Part Two (Return of the Ankh)” z 2010 roku. W tym roku ukazać ma się trzecia, ostatnia część trylogii „New Amerykah”.

Do tej pory Erykah Badu była w Polsce trzykrotnie. W 2003 roku w ramach trasy koncertowej „Worldwide Underground” wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej, w 2006 roku w Warszawie w amfiteatrze w Parku Sowińskiego oraz w 2008 roku ramach Heineken Open’er Festival w Gdyni.(PAP Life)

azu/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :