Niemcy: żaglowiec „Fryderyk Chopin” zawinął do Lubeki

Niemcy: żaglowiec „Fryderyk Chopin” zawinął do Lubeki

11.07. Lubeka (PAP) – Żaglowiec „Fryderyk Chopin”, który od miesiąca odwiedza porty europejskie promując Polskę i Rok Chopinowski, zawinął w ten weekend do niemieckiej Lubeki.

W niedzielę na pokładzie statku gościli premier niemieckiego landu Szlezwik-Holsztyn Harry Carstensen oraz minister w kancelarii polskiego premiera Władysław Bartoszewski.

Załoga żaglowca dowodzona przez kapitana Andrzeja Mendygrała złożona jest w większości ze studentów uczelni o profilu turystycznym. Starają się oni przybliżyć Polskę mieszkańcom miast na trasie rejsu, jako kraj ciekawy pod względem turystyki i kultury.

Odwiedzający statek w Lubece mieli okazję obejrzeć m.in. widowiskowy „balet na rejach”, czyli pokaz akrobacji, przygotowany przez troje artystów Teatru Ocelot, poznać podstawowe kroki Poloneza czy też obejrzeć widowisko z wykorzystaniem efektów świetlnych i wody.

Członkowie załogi przyznają, że zainteresowanie publiczności jest różne w poszczególnych miastach; w Lubece w niedzielę wczesnym popołudniem żaglowiec odwiedzali nieliczni goście.

S.T.S. „Fryderyk Chopin” rozpoczął swój trzymiesięczny rejs po Europie 12 czerwca, podczas Dni Morza „Sail Szczecin 2010”. W Niemczech odwiedzi jeszcze Rostock i Kilonię. Specjalną atrakcją wyłącznie w Kilonii będzie budowanie gigantycznego popiersia Fryderyka Chopina z… kufli do piwa.

Na trasie rejsu są również porty Szwecji, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Kampanię związaną z obchodzoną w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina przygotowała Polska Organizacja Turystyczna (POT).

Dwumasztowy żaglowiec został wybudowany w latach 1990-1992 w Gdańsku, a jego portem macierzystym jest Szczecin. Statek osiąga prędkość do 16 węzłów, a powierzchnia jego żagli wynosi 1200 metrów kwadratowych. Jak podaje POT, „Fryderyk Chopin” to obecnie największy na świecie eksploatowany bryg.

Wizyta żaglowca w Lubece zbiegła się z otwarciem w tym mieście w niedzielę Festiwalu Muzycznego Szlezwiku-Holsztyna, który w tym roku poświęcony jest przede wszystkim Polsce i stanowi centralne wydarzenie obchodów Roku Chopinowskiego w Niemczech. W ramach festiwalu do 29 sierpnia odbędzie się 136 koncertów w prawie 50 miejscowościach.

Polski program festiwalu zainaugurowany zostanie 17 lipca w Kilonii koncertem orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Urbańskiego.

„Bardzo się cieszę, że tego lata będziemy mieli w landzie tak wiele polskich akcentów. Wiemy, że mieliśmy wspólną, częściowo straszną historię (…) Teraz musimy zatroszczyć się o to, byśmy byli dobrymi sąsiadami. To możliwe, gdy się poznajemy nawzajem. Tegoroczny festiwal jest ku temu świetną okazją” – powiedział PAP premier Szlezwiku-Holsztyna Harry Carstensen.

Podkreślił konieczność zacieśniania współpracy między państwami i regionami wokół Morza Bałtyckiego. „Bałtyk jest centralnym akwenem morskim w UE. Współpracując w tym regionie, możemy stworzyć przeciwwagę dla krajów południa Europy i powinniśmy to czynić, bo łączą nas wspólne interesy” – dodał Carstensen. (PAP)

awi/ az/ ap/ pad/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :