Nie żyje Tomasz Wełnicki – współtwórca i b. wiceprezes KAI

Nie żyje Tomasz Wełnicki – współtwórca i b. wiceprezes KAI

Wełnicki zmarł w niedzielę w Warszawie w wieku 53 lat, o czym poinformowała w poniedziałek KAI.

Od 1983 r. Wełnicki związany był z mediami katolickimi: zaczynał jako publicysta wydawanego przez księży pallotynów miesięcznika „Królowa Apostołów”, następnie pracował jako redaktor wydawanego przez archidiecezję warszawską tygodnika „Przegląd Katolicki”.

Jako stażysta Wełnicki pracował w watykańskim dzienniku „L`Osservatore Romano”, a od 1989 roku przez szereg lat był polskim korespondentem Radia Watykańskiego, dla którego codziennie nadawał korespondencje.

Tomasz Wełnicki był też prezesem zarządu Fundacji Przyjaciół Radia Watykańskiego, a w 1991 r. Fundacji „Oświata Polska za granicą”, zajmującej się kolportażem polskiej prasy i wydawnictw wśród Polaków na terenach byłego ZSRR.

W 1993 r. Wełnicki został członkiem pierwszego zarządu KAI. Funkcję tę pełnił do 1997 r., kiedy został posłem. W KAI Wełnicki odpowiedzialny był m.in. za kwestie informatyczne. „Jako wybitnej klasy wówczas fachowiec on ustawiał w KAI całą sprawę sprzętu i komunikacji, całą kwestię technologii internetowej i mailowej, informatycznej, najogólniej rzecz biorąc” – przypomniał w rozmowie z PAP wiceprezes KAI Tomasz Królak.

„On był twórcą i koncepcji, i właściwie współwykonawcą całej tej infrastruktury elektronicznej” – dodał.

Królak wspomina też Wełnickiego jako „fantastycznego kumpla” i człowieka, który miał „doskonałą orientację, jak mówić +normalnym+, niekościelnym językiem o sprawach Kościoła”. „Ponieważ miał za sobą doświadczenie pracy w Radiu Watykański, którego był pierwszym świeckim korespondentem w Polsce. Był wspaniałym kompanem i dobrym duchem tego pierwszego zarządu, kipiącym pomysłami, humorem, a przede wszystkim ogromną wiedzą, zarówno jeśli chodzi o kwestie informatyczne, jak i w sprawach dziennikarskich” – podkreśla Królak.

„W początkowych latach KAI-u, kiedy instytucja krzepła i zdecydowanie bardziej niż teraz potrzebowała wsparcia, to była nieoceniona siła. Myślę, że KAI zawdzięcza mu niesłychanie wiele” – powiedział wiceprezes KAI.

W 1997 roku Wełnicki wszedł do Sejmu. Startował z listy AWS w Siedlcach. W Sejmie był m.in. wiceprzewodniczącym sejmowej komisji kultury, gdzie pracował m.in. nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji oraz zmianami w prawie autorskim. Angażował się w działania na rzecz prawa prorodzinnego oraz stwarzania ram dla pomocy Polakom na Wschodzie.

Ostatnio Wełnicki pracował jako doradca zarządu Telewizji Polsat.

Pozostawił żonę Annę i dwóch synów. (PAP)

js/ itm/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :