Wernisaż legionowskiej pracowni witraży 12U

Wernisaż legionowskiej pracowni witraży 12U

Wernisaż witraży pracowni 12U oraz koncert Komeda u Kantego odbyły się dzięki życzliwości legionowskiej parafii św. Jana Kantego, Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie oraz serwisu internetowego PolskieMuzy.pl
 
Legionowska pracownia witraży 12U po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace. Działalność pracowni jest związana przede wszystkim z realizacją pasji.
 
Podczas wernisażu pracownia zaprezentowała trzy polskie kolekcje.

Pierwszą ze wspomnianych kolekcji są Baśnie Polskie.
Jest to 12 prac, które są ilustracją polskich baśni oraz legend. Wśród nich jedna, legenda o Janosiku,  nie do końca związana jest z wątkiem polskości, bo zlokalizowana jest u naszych południowych przyjaciół. Jednak zakorzenienie tej opowieści w naszej polskiej świadomości uzasadnia jej obecność w kolekcji. Baśnie polskie powstały w oparciu o wyjątkowej urody projekty uznanego grafika Jacka Skrzydlewskiego.

Drugą kolekcją są Polskie Twarze. Jest to również 12 prac, tym razem inspirowanych portretami znanych Polaków. Projekty witraży przygotował Dawid Zborowski. Dawid  jest osobą instytucją, która wprowadziła wiele osób w świat sztuki witrażowej. Jest on twórcą inicjatywy o nazwie easy-Art, która skupia miłośników witraży.

Trzecią kolekcją są Kwiaty Polskie. Jest to barwna opowieść, zaczerpnięta ze starych ogrodów oraz zapachów łąk i pól naszej młodości. Autorem projektów jest osoba o szczególnej wrażliwości Maria Bochacz.
 
Wernisaż był związany z wyjątkowym koncertem. Było to muzyczne spotkanie z Komedą u Kantego.

Polskie Muzy zaprosiły na ten wyjątkowy dzień dwóch wybitnych muzyków: Roberta Majewskiego, który  jest uznanym trębaczem, kompozytorem oraz aranżerem jazzowym oraz Jana Bokszczanina, który jest  znanym organistą, doktorem sztuki.  
 
Robert Majewski oraz Jan Bokszczanin zaprezentowali osiem kompozycji Krzysztofa Komedy w wykonaniu wyjątkowym i niepowtarzalnym. Artyści znani są z łamania przyjętych schematów i niekonwencjonalnej prezentacji muzyki.
Tym razem piękne i w większości znane utwory Krzysztofa Komedy usłyszeliśmy na trąbkę, flugelhorn i organy.
 
Relację fotograficzną z tego wydarzenia znajdziecie Państwo pod linkiem:
https://www.polskiemuzy.pl/spotkanie/20110122/wernisaz_12u.html

Artykuł z gazety To i Owo https://www.polskiemuzy.pl/spotkanie/20110122/to_i_owo.jpg
Artykuł z Gazety Miejscowej https://www.polskiemuzy.pl/spotkanie/20110122/miejscowa.jpg
 
Relacja Legionowskiej TV http://www.miejscowa.pl/images/stories/video/LTV%2028.01.2011/KULTURA_WYSTAWA.wmv
 
AB 2011.01.25

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :