Nagrody Fundacji Równości „Hiacynty” wręczone

Nagrody Fundacji Równości „Hiacynty” wręczone

17.07. Warszawa (PAP) – Redaktor naczelna TOK FM Ewa Wanat, posłanka do PE Joanna Senyszyn, reżyserka Agnieszka Holland oraz Ryszard Giersz, który wytoczył sąsiadce proces sądowy za nazywanie go „pedałem”, zostali laureatami tegorocznych nagród Fundacji Równości „Hiacynt”.

„Hiacynt” to jedyna, od 2007 r. przyznawana corocznie, nagroda środowiska LGBT za zasługi na rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją. Nagrody wręczono w piątek w warszawskiej Sali Kongresowej, w przeddzień parady EuroPride 2010.

Ewę Wanat nagrodzono w kategorii „media” za „dziennikarstwo otwarte, odważne, pełne otwartości na problemy społeczne”. Agnieszka Holland otrzymała „Hiacynta” za „filmowy i artystyczny obraz świata pełnego codziennej różnorodności”. Joannę Senyszyn wyróżniono w kategorii „polityk” za „zaangażowanie i różnorakie inicjatywy polityczne w obronie mniejszości i walkę z ciemnogrodem”. W jej imieniu nagrodę odebrał jej mąż Bolesław, który także współpracuje ze środowiskiem LGBT.

W kategorii „biznes” nagrodę otrzymała firma Google – za „zaangażowanie w różnorakie akcje społeczne dotyczące mniejszości i jednakowe traktowanie wszystkich grup swoich klientów”. Ryszard Giersz odebrał „Hiacynta” w kategorii „osobowość” za „cywilna odwagę i pokazanie, jak walczyć z dyskryminacją”.

W związku z odbywającą się w tym roku w Warszawie EuroPride 2010, Fundacja Równości przyznała także cztery nagrody specjalne. Otrzymała je brytyjska aktywistka, która w ciągu ostatnich lat odwiedziła większość parad równości w Europie Środowej i Wschodniej Clare Bat Dimyon – za „wytrwałość i konsekwencję w pomaganiu innym”, ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce Ronald Dofing – za „odbiegające od rutynowej dyplomacji zaangażowanie w promocję kultury różnorodności” oraz dwie niemieckie organizacje wspierające działania polskich organizacji LGBT – Regenbogen Fonds e.V. – za „wieloletnie moralne i materialne wspieranie warszawskiej Parady Równości” i Warschauer Pakt – za „wzorcowe pokazywanie, co to znaczy pomagać innym”.

Uroczystej gali wręczenia „Hiacyntów” towarzyszył koncert dwóch gejowskich chórów – London Gay Men’s Chorus i Stockholms Gayk”r. W repertuarze znalazły się standardy piosenki rozrywkowej, szlagiery m.in. Britney Spears, zespołów Abba i Pet Shop Boys, ale także „Libiamo ne lieti calici” z opery „La Traviata” Giuseppe Verdiego, czy „Dies irae”. Na koniec chóry razem zaśpiewały po polsku „Hej sokoły”, za co otrzymały owację na stojąco. W sobotę oba wystąpią na paradzie EuroPride 2010. (PAP)

mca/ sto/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :