Nagroda CinemaNet „Złota Fala” dla Wajdy

Nagroda CinemaNet „Złota Fala” dla Wajdy

05.04. Barcelona (PAP) – Andrzej Wajda otrzymał nagrodę filmową "Złota Fala", przyznaną przez katalońskie Stowarzyszenia CinemaNet za całokształt twórczości w XIV edycji Nagród Filmowych "Rodzina" – poinformował w poniedziałek PAP dyrektor CinemaNet Daniel Arasa.

Stowarzyszenie promuje wartości humanistyczne, obywatelskie, rodzinne i edukacyjne w filmie, z punktu widzenia humanizmu chrześcijańskiego. "Poszukujemy w filmach wartości i ideałów, promujemy kino inteligentne, dające nie tylko rozrywkę, ale wzbogacające widza i społeczeństwo" – deklaruje CinemaNet na stronach internetowych.

Polski reżyser został wyróżniony przez CinemaNet za całokształt dorobku artystycznego i humanistycznego. "Wajda od dziesięcioleci jest jednym z najwybitniejszych reżyserów filmu nie tylko polskiego, ale także europejskiego i światowego" – ocenił Arasa.

"Jury doceniło dorobek artystyczny i humanistyczny Andrzeja Wajdy, który w wielu swoich dziełach przedstawił dramatyczne aspekty historii Polski – podkreślił w nocie prasowej przesłanej PAP w poniedziałek przez CinemaNet. – Własne życie reżysera było naznaczone śmiercią ojca, oficera kawalerii, zamordowanego przez Sowietów w Katyniu, i własną walką przeciwko nazistom, kiedy był zaledwie nastolatkiem. Kilkadziesiąt lat później włączył się do ruchu solidarnościowego".

Arasa przypomniał, że najnowszy film Andrzeja Wajdy, "Katyń", zanim wszedł na ekrany kin hiszpańskich, po raz pierwszy był pokazany w Hiszpanii w ubiegłym roku na Uniwersytecie Abat Oliba CEU w Barcelonie, gdzie otwarto wtedy także wystawę "Pamiętam. Katyń 1940".

Grażyna Opińska(PAP)

opi/ kar/ woj/


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :