Na aukcję trafi kolekcja sztuki Elizabeth Taylor

Na aukcję trafi kolekcja sztuki Elizabeth Taylor

Aukcja kolekcji sztuki Elizabeth Taylor to kolejna po aukcji biżuterii i pamiątek licytacja przedmiotów należących do zmarłej w marcu zeszłego roku legendarnej aktorki. 38 dzieł sztuki, wśród których znalazły się prace m.in. Vincenta van Gogha, Camille’a Pissarro, Edgara Degasa, Augusta Renoira i Juana Grisa, trafią pod młotek w przyszłym miesiącu w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s.

Największą atrakcją licytacji będzie oczywiście Van Gogh. Przewiduje się, że obraz „Vue de l’Asile de la Chapelle de Saint-Rémy”, który powstał w 1889 roku, na rok przed śmiercią artysty, osiągnie wartość 7 mln funtów. Taylor nabyła tę pracę w 1963 roku.

Dużą wartość ma także „Pommiers d’Eragny” Pissarra. W tym wypadku licytacja może osiągnąć wartość 1,2 mln funtów. Na 450 tys. funtów eksperci wycenili autoportret Edgara Degasa, zaś na 250 tys. płótno Renoira.

„Elizabeth Taylor z taką samą pasją kupowała sztukę, co biżuterię. Miała doskonałego doradcę w osobie ojca, Francisa Taylor, odnoszącego duże sukcesy marszanda sztuki. Obrazy kupowała zwłaszcza w latach 60., koncentrując na modnych wtedy nazwiskach – Van Goghu, Degasie, Renoirze, Utrillo czy Rouaulcie. Była przy tym bardzo ostrożna” – powiedziała Giovanna Bertazzoni, ekspert Christie’s.

Ojciec Taylor prowadził początkowo galerię przy Old Bond Street w Londynie, ale wraz z wybuchem drugiej wojny światowej cała rodzina przeniosła się do Kalifornii. Kiedy na nowo zajął się sprzedażą sztuki w Beverly Hills Hotel wśród jego klientów byli m.in. Greta Garbo i Vincent Price.

Aukcja, która odbędzie się 7 i 8 lutego to kolejna sprzedaż pamiątek po hollywoodzkiej gwieździe. Ponad 1 700 przedmiotów znalazło już nowych nabywców podczas grudniowej aukcji w Nowym Jorku. Największym zainteresowaniem cieszyła się wówczas słynna, pochodząca z XVI wieku, perła „Peregrina”. Wartość cennej ozdoby szacowano na 2-3 mln dolarów, ale w ciągu kilku minut cena końcowa wywindowana została do poziomu przekraczającego 11 mln dolarów.(PAP Life)

jmy/ dki/

(Guardian)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :